Geoblog.pl    marianka    Podróże    Arabia Szczęśliwa - Oman i Emiraty    Sindbad

Sindbad

Oman
Oman, Şūr

Pamiętacie Sindbada Żeglarza, bohatera niejednej z Tysiąca Nocy?
Odważnego, ciekawego świata, przebiegłego, a przy tym bardzo oddanego Allahowi podróżnika? Choć podania mówią o różnych miastach jego pochodzenia, to Omańczycy są pewni, że dzielny żeglarz był ich rodakiem i pochodził z nadbrzeżnego miasta Sur (albo wg niektóryc Sohar, położonego bardziej na północy).

Siedem razy odbijał od bezpiecznego, omańskiego wybrzeża, siedem razy w nieprawdopodobny sposób udało mu się wracać. Za każdym razem z coraz większym bogactwem i coraz niezwyklejszymi opowieściami.
Jego przygody, pełne magii, dziwnych stworzeń, wysp-ryb i miejsc, z których jeszcze nikomu nie udało się wrócić (poza szczęśliwym Sindbadem oczywiście), do dziś wywołują wypieki zaciekawienia na twarzy. Ocieranie się o śmierć, wielokrotna utrata towarzyszy, ale i niesamowita zaznana przez niego gościnność i pomoc doznana od Allaha to elementy chyba każdej z jego podróży. Tyle razy z niesamowitym szczęściem udawało mu się uchodzić z życiem, aż dziw bierze, że porzucał wygodne, dostatnie i ciepłe życie w rodzinnym mieście, wśród bliskich i przyjaciół i wybierał tułaczkę, niepewność i zdanie się na ślepy los.
Z drugiej strony, czy każdy z nas nie mógłby sobie Sindbada, tego ciekawego świata tułacza, wziąć za patrona?

W wielu miejscach kraju odnajdziemy ślady jego legendy, a Sindbad stał się wręcz jednym z typowych skojarzeń z Omanem. Dziś uważa się jednak, że nieprawdopodobne przygody były inspirowane nie jedną postacią, a raczej przeżyciami wielu arabskich średniowiecznych żeglarzy. W tamtych czasach Oman był prawdziwym morskim imperium - posiadał wiele portów na dalekich brzegach, z powodzeniem handlował bezcennym kadzidłem czy daktylami. Sztuka budowy statków, nawigacji i kartografii była tutaj, jak na tamte standardy, opanowana do perfekcji. Podobno sam Marco Polo był pod wrażeniem omańskich bogatych i ruchliwych portów, a zwłaszcza Sur, pełnego łodzi załadowanych perłami, końmi i kadzidłem.

I my w naszej podróży mijaliśmy urocze omańskie porty, o wiele już dziś spokojniejsze niż w dawnych, przygodowych czasach. Obserwowaliśmy rybaków i żeglarzy przy ich pracy, wypatrywaliśmy ich ręcznie robionych dhows (łodzi) na morzu. Zastanawialiśmy się czy i w nich drzemią marzenia o przygodach w dalekich krajach, czy raczej z radością wracają do ciepłych domów i rodzin. Podglądaliśmy powroty na brzeg, cumowanie, naprawę sieci, poklepywanie się po plecach, żarty.
Ich spokojna praca, piękne, piaszczyste wybrzeże, białe budynki nad wodą, wszystko to tworzyło cudownie malowniczą i spokojną całość.
Oman to naprawdę kraj Tysiąca i Jednej Nocy, bogaty, gościnny i spokojny.
Arabia Szczęśliwa.

Informator
* 1 OMR to ok. 10 zł

Ceny
* wstęp do fortu w Sur: 0.5 OMR
* szafranowa herbata i małe pączki: 0.6 OMR

migot
migot - 2016-09-15 22:41
Tutaj Sur na bardzo senny i spokojny wygląda, aż trudno sobie wyobrazić czasy, gdy był to tłoczny i prężny port...

tealover
tealover - 2016-09-16 08:29
Ostatnio wypożyczyłam sobie baśnie 1001 nocy. Po wizycie w Uzbekistanie nabrały dla mnie innego wymiaru. Pewnie podobnie było u was z Sindbadem i Omanem :)
Przeslicznie tam i ceny zdają się być bardzo rozsądne. Dobrze myślę?

marianka - 2016-09-16 08:36
@tealover: z cenami to zależy. Faktycznie jedzenie i picie w takich miejscach dla lokalsów nie jest drogie, benzyna jest wręcz nieprzyzwoicie tania, ale np hotele to już spory wydatek.

BPE
BPE - 2016-09-16 09:28
a ja jakoś nie kojarzyłam go z tym krajem.......ale za mała byłam jak to oglądałam......... miejsce przepiękne ......

marianka - 2016-09-16 09:36
@BPE: jest jeszcze wersja, która mówi, że Sindbad pochodził z Bagdadu. Chyba nawet tak mówi Wikipedia. Polska oczywiście, bo jestem pewna, że w Omanie dokonano odpowiedniej korekty :)

stock
stock - 2016-09-16 19:23
Co za błękit! Jak sięgam pamięcią, to nas jednak Sur niespecjalnie zachwycił.

danach
danach - 2016-09-20 22:15
Ale Cię zagnało do pięknego zakątka, zdjęcia super!

BPE
BPE - 2016-09-24 10:38
O właśnie - dobrze, że przypomniałaś - byłam pewna, że to Bagdad !

zula - 2016-10-08 21:03
...na zdjęciach widoczne są trzy kolory- piaskowy ,biały i niebieski!
Prześliczne zdjęcia!
:-)

mirka66 - 2018-04-10 23:23
Ale pieknie.Uwielbiam takie miejsca.....i te kolory.

Marianka

31.12.2021 - 01.01.2024