Geoblog.pl    marianka    Podróże    Miasto, które nigdy nie śpi - Nowy Jork i okolice    Narody Zjednoczone

Narody Zjednoczone

Stany Zjednoczone Ameryki
Stany Zjednoczone Ameryki, New York

Jednym z celi milenijnych jest zmniejszenie liczby ludzi żyjących w ekstremalnej biedzie (ekstremalna bieda czyli mniej niż 1.25 USD do dyspozycji na miesiąc) o połowę.
Czas na realizację tego zadania: koniec roku 2015.
Zrealizowano: już w roku 2010!

Z takimi oto wyzwaniami zmaga się Organizacja Narodów Zjednoczonych.
Cele szlachetne i ambitne. Żeby nie rzec aż utopijne.

Szybkie sprawdzenie biletu, zwyczajowy żart na temat zimy w Polsce (naprawdę nie wiem skąd się to wzięło, u nas od dawna zimy są znacznie łagodniejsze niż tu!), zerknięcie w paszport i już jestem tu - w Nowym Jorku i poza USA na raz. Witamy na neutralnym terenie Organizacji Narodów Zjednoczonych!
Wita mnie tu słynny pomnik na zewnątrz i wystawa na temat sztuki w obozach koncentracyjnych, także i tych ulokowanych w Polsce wewnątrz (jako osoba wyczulona sprawdzam i na szczęście nie ma zakłamywania historii, obozy są przedstawione jako niemieckie:)).

Grupa zwiedzających zbiera się szybko, przewodniczka odpytuje nas ze znajomości państw świata (pytanie do Was: które z państw będzie pierwsze, a które ostatnie w kolejności alfabetycznej? odpowiedzcie z pamięci!) i ruszamy!

Przez 45 minut dowiadujemy się, że do ONZ należy 193 państw, które same muszą złożyć wniosek o przynależność do organizacji (i tutaj pojawia się problem Kosowa i Palestyny), wędrujemy przez sale plenarne, zasiadamy w fotelach delegatów, słuchamy o celach i działalności organizacji, zastanawiamy się czy nie zjeść obiadu w Jadalni Delegatów ONZ ze spektakularnym widokiem na NY (szkoda, że wymagana jest rezerwacja z wyprzedzeniem i wizytowy strój!), a wizytę kończymy na wewnętrznej poczcie organizacji.
Kto z Was kiedykolwiek dostał pocztówkę ze znaczkiem ONZ?

Na koniec gorąco polecam przeczytanie krótkiej historii o tym jak wyglądały polskie początki w ONZ tutaj!

mamaMa
mamaMa - 2016-03-27 23:44
Ciekawy temat, warty odswiezenia i trudne pytanie na pamiec;-)

stock
stock - 2016-03-29 17:55
Pierwszy Afganistan, ostatnie Zimbabwe.

BPE
BPE - 2016-03-30 09:41