Geoblog.pl    marianka    Podróże    Haszymidzkie Królestwo Jordanii i przyległości    Izraelska esencja życia
2016

Izraelska esencja życia

Izrael
Izrael, Akka

Teraz, po czasie, wydaje mi się, że Akka to doskonała esencja całego Izraela.
Miasto o mocno arabskim charakterze, z widocznymi europejskimi wpływami (współczesna Akka założona została wokół i częściowo na fundamentach potężnej twierdzy krzyżowców, ich ostatniej stolicy w Ziemi Świętej) i nałożoną na to strukturą nowego państwa Izrael.
Taki sam przekrój jak tego całego kraju.

Gdy wysiedliśmy w Akce, ku naszej radości, poczuliśmy, że pogoda tutaj wreszcie była lepsza. Nie padało, było cieplej, mniej wiało, a powietrze było miększe, jakby delikatniejsze, może dzięki bliskości morza. W powietrzu czuć było ten niezwykły klimat portowych, nadmorskich miast.

Minęliśmy szybko jedne z najpotężniejszych murów miejskich na świecie (całe szczęście są właśnie remontowane, bo ich stan pozostawia wiele do życzenia!) i znaleźliśmy się w niezwykłym mikroświecie starego miasta Akki.

Na samym początku przywitał nas potężny meczet Ahmeda al-Jazzara z intensywnie zieloną kopułą. Wyglądał tak jakby chciał przypomnieć kto tak naprawdę mieszka i rządzi tym miastem.
Tuż za nim zaczynał się labirynt wąskich, chaotycznych uliczek miasta, w których postanowiliśmy się na chwilę zgubić i pobłądzić bez większego celu.

Mijaliśmy ściany domów z kolorowym grafitti, suszące się pranie, mnóstwo kotów-śmieciołowów (dawno nie widziałam tylu kotów w jednym mieście!) żywiących się resztkami ludzkich potraw, czuliśmy zapach rosołu pomieszanego z aromatem kocich szczyn, uchylaliśmy się przed piłką kopniętą przez któreś z dzieci bawiących się na ulicy. Proza życia.
Zajrzeliśmy też na targ, pachnący rybami (są tu ich przeróżne rodzaje!), gdzie znaleźć można dosłownie wszystko inne: ubrania, AGD, bieliznę, słodycze, pamiątki. Wszystko. Przeplatane humusiarniami, knajpami z owocami morza, sklepikami ze słodyczami słodkimi jak ulepek.
Akka na każdym kroku udowadnia, że w jej starych murach z całą siłą tętni życie!

A stare mury jej starych domów, o nie do końca spójnej architekturze, wyrastają prosto z fundamentów średniowiecznej twierdzy krzyżowców, którzy przez prawie 2 wieki rządzili tym miastem (XII i XIII w.). Akka przeżywała wtedy rozkwit, była potężnym portem, mieścił się tu szpital Joannitów (przeniesiony ze zdobytej przez Arabów Jerozolimy) i gościła w swoich murach znakomitych gości (takich jak Marco Polo czy św. Franciszek z Asyżu). Część z dziedzictwa tamtych czasów można tu dziś jeszcze oglądać - zakonny refektarz, sale rycerskie czy tajemne podziemne korytarze pobudzają wyobraźnię!

Ci, którzy nie chcą wchodzić w podziemne przejścia, mogą przyjrzeć się temu co pozostało na ziemi - w bryłach dzisiejszych domów często widać średniowieczne kolumny podtrzymujące parter czy łuki przyporowe wkomponowane w konstrukcje nowych, pospolitych siedzib.
Tak jak wszystko w tym kraju, tutaj też na każdym kroku zadziwia nas mieszanka niezwykłego z pospolitym, starego z nowym, zgniłego ze świeżym, świętego z brudnym.
Izrael.

Informator
* 1 ILS to ok. 1 PLN
* mieliśmy duży problem, żeby znaleźć w Akce bankomat akceptujący karty Master Card!

Ceny
* autobus z Hajfy do Akki: 13.5 NIS
* falafel i hummus dla 3 osób: 20 NIS
* karton soku: 5 NIS
* kawa i dwie herbaty: 35 NIS

stock
stock - 2016-03-24 06:41
Ciekawy opis, ale nie zmienił mojego niezbyt dobrego zdania o tym mieście. To prawda, że tętni tam życie, ale można tak powiedzieć chyba o wszystkich starych częściach miast tego regionu.

migot
migot - 2016-03-24 10:38
Chyba pojadę kolejny raz do Izraela ;) Ominęłam śródziemnomorskie wybrzeże, a to też ciekawe okolice!

marianka - 2016-03-26 11:31
Przyznam szczerze, że i ja miałam problem z Akką - z jednej strony taka witalność miasta zawsze mnie porywa, a dokładając do tego dosłowne przenikanie się starych czasów z nowymi (tak jak w Splicie!) to dla mnie przepis na sukces. Z drugiej strony rzeczywiście Akka ma coś dziwnego w sobie i nie mogłabym powiedzieć, że się w tym mieście zakochałam.
Ale może po prostu powinnam tam wrócić podczas łatwiejszej pory roku. Może kiedyś na wiosnę?

BPE
BPE - 2016-03-30 09:26
ciekawe są wasze opinie .......nie wiem - nie byłam - to się nie wypowiem, ale jak to z Polakami bywa - tam gdzie 2 Polaków, tam 3 opinie ;-)

danach
danach - 2016-04-14 17:59
Kogut i przyprawy pierwsza klasa :)

Marianka

31.12.2021 - 01.01.2024