Geoblog.pl    marianka    Podróże    Haszymidzkie Królestwo Jordanii i przyległości    Morze Martwe

Morze Martwe

Jordania
Jordania, Dead Sea

Nasz taksówkarz miał zagwozdkę.
Nie wiem czy bardzo przeklinał pod nosem na nas czy też nie, ale faktycznie, nie dość że zgodził się na znacznie niższą niż zakładana początkowo stawkę za obwożenie nas po okolicy, to jeszcze teraz grymasiliśmy i zupełnie nie chcieliśmy słuchać jego tłumaczeń.

A tłumaczył nam, że jeśli chcemy wejść do Morza Martwego, to musimy jechać do jednego z nadbrzeżnych kurortów. A my z kolei upieraliśmy się, że płacenie ponad 100 zł za kilka minut kąpieli od osoby nie bardzo ma sens i że na pewno można gdzieś wskoczyć do wody na dziko.
Pokazywaliśmy mu nawet mijanych po drodze ludzi spacerujących brzegiem morza, ale taksówkarz nawet nie chciał słyszeć o tym, żeby nas puścić na dziką kąpiel.
Częściowo miał rację - nie polecam zdecydowanie kąpieli w Morzu Martwym, jeśli nie ma się możliwości umyć potem w słodkiej wodzie. Sól i jej opary na dłuższą metę są nieznośne.

W końcu jednak udało nam się osiągnąć kompromis.
Gdzieś po drodze mignęła nam blaszana buda pilnowana przez starszawego arabskiego pasterza. Ten przedsiębiorczy człowiek postawił tutaj dwa dzikie prysznice i pobierał drobną opłatę za skorzystanie z tego przybytku. Nasz kierowca uznał iż jest to wystarczająco usankcjonowane miejsce na kąpiel, a my zgodziliśmy się na cenę. Uff!

Tak więc ostatnie popołudnie roku spędzaliśmy przy przepięknym świetle zachodzącego słońca, w najniżej położonym miejscu świata, unosząc się lekko w słonej wodzie. Życie jest piękne!

Informator
* 1 JD to ok. 5 zł
* 1 JD = 1000 fils
* radzę zadbać o obuwie wchodząc do Morza Martwego - na kamieniach osadza się sól, mocno raniąca stopy (co podrażnia jeszcze dodatkowo słona woda);
* więcej o Morzu Martwym pisałam przy okazji poprzedniego pobytu w tych stronach tutaj;

Ceny
* wstęp na teren kąpieliska Amman Beach: 20 JD od osoby
* prysznic w blaszanej budzie na dziko: 5 JD od osoby
* taksówka po okolicy (cena po naprawdę ostrym targowaniu): 30 JD

BPE
BPE - 2016-03-05 16:16
ale soli - coś niesamowitego ....... kąpiel w kolejnym morzu zaliczona :-)

BoRa
BoRa - 2016-03-05 20:41
Niesamowite miejsce!
Zaintrygowałaś mnie pisząc, że to najniższy punkt na ziemi". Nie wiedziałam o tym, ale wyszukałam w Wikipedii i pozwolę sobie zacytować ciekawostki:
"Lustro wody znajduje się w najniższym punkcie Ziemi, 422 m p.p.m. (i ciągle się obniża). ...
Jezioro to wykazuje bardzo duże zasolenie – średnio 26%. ..... Ponieważ morze jest tak nisko położone, woda z niego nie odpływa. ...Znaczne parowanie powoduje obniżanie się lustra wody i wytrącanie pokładów soli. W upalny dzień odparowuje aż siedem milionów ton...

mamaMa
mamaMa - 2016-03-05 21:42
Twoje życie jest piękne, marianko i pięknie je przedstawiasz:-)

genek
genek - 2016-03-06 01:44
Ciekawy jestem ile wynosiła depresja Morza Martwego w czasach Chrystusa

marianka - 2016-03-06 09:46
Strzelam, że była mniejsza, bo poziom wody był wyższy (jeśli o to Ci chodziło) - jeśli obecne tempo wysychania Morza Martwego się utrzyma (a mocno przyspieszyło na skutek manipulacji wodami Jordanu i zmian klimatycznych), to do 50 lat naprawdę zniknie!

rugala
rugala - 2016-03-06 17:30
Super, zazdroszczę!

Teraz pozostaje Wam już tylko kąpiel w Don Juan Pond: 44% zasolenia i -30 °C.

Eugene
Eugene - 2016-03-06 17:44
Solna kąpiel i to w Sylwestra - niesamowite.

marianka - 2016-03-06 19:43
Ooo, Adam, dzięki za ekstra inspirację!

lorien
lorien - 2016-03-07 05:59
o rany, to się nazywa pożegnanie starego roku! :)

mirka66 - 2016-03-08 14:46
Niesamowite miejsce.Tylko pozazdroscic.

zula - 2016-03-14 13:44
Prawda...zycie jest cudne!
Zycze aby nastepny rok byl rowniez wspanialy!

Ola
Ola - 2018-08-07 14:58
A może macie jakieś namiary żeby znaleźć te blaszane prysznice? :D

marianka - 2018-08-08 09:12
Hej Ola, z tego co pamiętam, to jechaliśmy wzdłuż wybrzeża tak długo, aż skończyły się zabudowania kurortów i to było gdzieś tam :) Nie mam niestety dokładnych namiarów ani współrzędnych.

Marianka

31.12.2021 - 01.01.2024