Geoblog.pl    marianka    Podróże    Sacrum Profanum - Ziemia Święta    Morze Martwe

Morze Martwe

Izrael
Izrael, Ein Gedi

Kąpiel w Morzu Martwym była jednym z marzeń życia mojej siostry.
A że marzenia życia to sprawa poważna i znacząca, wiadomo było, że Ein Gedi, Ein Bokek czy któryś z innych tutejszych kurortów będzie jednym z celów naszej wycieczki.

Każdy z nas trochę się podśmiechiwał z Ani, no bo co to za patetyczny cel życia - zwykła kąpiel w wodzie.
Muszę przyznać jednak, że gdy ostrożnie stawiając stopy, aby nie zranić się o solne kamienie, zanurzaliśmy się w słonej wodzie Morza Martwego, każdy z nas przestał się śmiać. Bo kąpiel w Morzu Martwym, to naprawdę przeżycie warte marzeń!

Mało kto z nas wierzył, że te wszystkie opowieści o leżeniu godzinami w wodzie, czytaniu gazety i ogólnym stanie nieważkości są prawdziwe. A jednak!
Zdecydowanie stan, jaki osiągnąć można w tej niezwykłej wodzie, wart jest poświęceń (i bycia mokrym, czego tak bardzo nie lubię!!;)).
A niedowiarków w kwestii naszego błogiego stanu niech przekonają zdjęcia.

Dodam tylko, że przed wejściem do wody warto wysmarować się olejkiem albo tłustym balsamem - zdradziecka sól bywa tak żrąca, że w przeciwnym wypadku trudno wytrzymać w wodzie dłużej niż 15 minut.

Morze Martwe jest dla mnie paradoksem - w niezwykły sposób łączy w sobie życie i śmierć.

Śmierć, bo według podań gdzieś na jego dnie rozkładają się z wolna ruiny Sodomy i Gomory, mitycznie rozpustnych miast.
A jednym z tysięcy nagromadzonych tutaj słupów soli może być żona Lota, ukarana za spojrzenie w przeszłość.
Śmierć, bo już Egipcjanie, zwąc go Morzem Asfaltowym wydobywali z jego wód bituminy służące do balsamowania zwłok.
Śmierć, bo Morze Martwe jest gorzkie w smaku. Smakuje tak ohydnie, że nikt nie musiał mnie przekonywać, że w tak słonej wodzie nie ma żadnych form życia.
Kto wie, może tak właśnie smakuje śmierć?

Życie, bo Morze Martwe, jak żadne inne miejsce w tym regionie, niesie ratunek ludziom cierpiącym na reumatyzm, nerwicę czy choroby kręgosłupa.
Życie, bo położone tutaj miasta z gorącymi źródłami siarkowymi i mineralnymi przyciągają tłumy rozbawionych, niekoniecznie chorych turystów. Zabawa trwa tu przez cały rok.
Życie, bo to nad jego brzegami, w Qumran kilkadziesiąt lat temu palestyński pastuszek znalazł prastare zwoje dokumentujące Wielkie Życie (dziś zwoje z Qumran przechowywane są w Muzum Izraela w Jerozolimie).
Życie, bo już w starożytności w dzisiejszym Ein Gedi korzystano z dobrodziejstw niezwykłego klimatu tego miejsca. Położone w najniższym punkcie Ziemi, jest znacznie cieplejsze niż regiony sąsiednie. Dlatego też od zawsze zbierano tu winogrona, banany, daktyle, hodowano bawełnę, wytwarzano hennę, sadzono róże i dbano o akacje. Brzmi jak zaciszna sielanka.
Życie, bo w tutejszym rezerwacie w Ein Gedi chroni się naturalne warunki życia koziorożców, gazeli i antylop.

A wreszcie życie, bo nigdzie indziej nasza wyciecza nie nabrała więcej tempa niż tutaj. Pluski, radosne wrzaski, sto tysięcy zrobionych zdjęć, a przy tym styczniowe 27 stopni Celsjusza i poczucie bycia w wyjątkowym miejscu na świecie. Czego chcieć więcej?

shangrila
shangrila - 2013-02-02 15:11
"Twój Styl" sponsorem podróży?

genek
genek - 2013-02-02 15:24
ja dla odmiany w ręku miałem piwko. Zasolenie Morza martwego średnio wynosi 28% przy maksymalnym możliwym do uzyskania w laboratorium ok. 37%. Zasolenie Bałtyku to ok. 1%

BPE
BPE - 2013-02-02 18:01
fajnie.......trzeba będzie kiedyś spróbować :-)))

marianka - 2013-02-02 18:03
@BPE: koniecznie!
@shangrila: ani trochę;) Po prostu bardzo chciałyśmy mieć zdjęcie czytając gazetę, a zapomniałyśmy takową nabyć w Jerozolimie;)

zula - 2013-02-02 18:34
...tym razem ...zazdroszę ! . To moje marzenie :)
... podobno mówi się ,że nie trzeba marzyć lecz realizować więc może kiedyś ? .
Pomysł z "Twój Styl" jest bardzo dobry może wysłać jako wspomnienie "lata" ?!

rav
rav - 2013-02-02 19:19
na zdjęciach to to morze zupełnie nie jest martwe ;-)

mirka66 - 2013-02-03 14:17
Morze jest martwe i piekne.Zazdroszcze tego wyjazdu.Ale kiedys tam pojade-napewno.

BoRa
BoRa - 2013-02-03 19:18
Po prostu bosko i beztrosko.
Dosławnie - nawet nie trzeba sie marwić, że się gazeta zamoczy.

A sponsor? dlaczegóż by nie ! - przydało by się podróżować i na tym zarabić, trzeba się tylko dowiedzieć jak to się robi?
Czy ktoś coś na ten temat wie?

mamaMa
mamaMa - 2013-03-23 17:57
Spełnianie marzeń siostry to już wzorowa szkoła jazdy!

Marianka

31.12.2021 - 01.01.2024