Geoblog.pl    marianka    Podróże    Samotna Malta    Megalityczne ruiny

Megalityczne ruiny

Malta
Malta, Ħaġar Qim

Malta to wyspa, która skrywa w sobie wiele tajemnic. Jedną z nich jest Hagar Qim...
* kompleks megalitycznych budowli, położonych nad brzegiem morza, datowanych na IV i III tysiąclecie przed naszą erą;
* tuż obok, ok 300 m w stronę morza znajduje się drugi, podobny kompleks o nazwie Mnajdra;
* trudno odgadnąć co tu się działo i jakie historie mogłyby opowiedzieć te stare kamienie, ale najprawdopodobniej były to kompleksy świątynne. Możliwe również, że budynki te miały służyć też ochronie przed dzikimi zwierzętami (których podobno wtedy było na wyspie sporo!);
* naukowcy skłaniają się ku tej pierwszej hipotezie ze względu na to, że znaleziono tutaj sporo kości zwierząt (składanych w ofierze). Chociaż kto wie, może te budynki miały więcej niż jedno przeznaczenie?
* 'Hagar Qim' oznacza 'Stojące/modlące kamienie';
* prawdopodobnie to najstarsza znana nam dziś budowla o religijnym przeznaczeniu na świecie! Jest starsza niż Stonehenge czy piramidy egipskie!
* magii dodaje fakt, że ruiny leżą wśród południowego pustkowia Malty, gdzie nawet na autobus nie ma co liczyć na 100%;
* z drugiej strony zdecydowanie urok tego miejsca jest naruszony przez namiot rozpięty nad budowlami. Niestety jest to konieczność - kompleks wykonano z delikatnego wapienia, mało odpornego na działanie pogody;

Moja wyobraźnia była wystawiona na próbę...
* mimo całkiem niezłego stanu zachowania, nie jest tak łatwo wyobrazić sobie jak te świątynie wyglądały od środka;
* zachowało się trochę wyżłobień i rys na kamieniach, nie wiadomo już dziś po co;
* podziwiałam za to olbrzymie menhiry, czyli skalne monolity, z których zbudowano te świątynie (największy ma 3 metry szerokości, a 6 wysokości i waży 20 ton!). Trudno wyobrazić sobie jak ówcześni ludzie byli te w stanie tu przetransportować!
* gdy się nad tym zastanowić, to aż trudno uwierzyć, że ludzie 6, 7 tysięcy lat temu potrafili wybudować tak solidne budynki, które w tak dobrym stanie dotrwały do naszych czasów!
* archeologowie badający to miejsce znaleźli wiele figurek i przedmiotów kultu, m.in. słynne grube kobiety, zachowały się też konstrukcje, które prawdopodobnie były kamiennymi ołtarzami;
* od gonitwy moich myśli i pytań odciągnęło mnie piękne słońce zachodzące nad morzem - dobra nagroda po długim dniu!

stock
stock - 2016-01-06 07:40
Miejsce - dosłownie - "magiczne", ale ten namiot psuje trochę efekt.

marianka - 2016-01-06 08:22
Prawda? Miałam identyczne odczucie!

BPE
BPE - 2016-01-06 11:06
faktycznie ....z tym namiotem to nie najlepszy pomysł....

zula - 2016-01-06 14:34
coś znalazłam -
źródło :Wikipedia : "...Budowniczowie Hagar QiM wykorzystali globigerina wapień do budowy świątyni. W związku z tym, świątynia ucierpiała z ciężką atmosferycznych i powierzchni łuszczenie przez tysiąclecia. W 2009 roku zakończono prace nad namiotu ochronnego."...

basica
basica - 2016-01-07 00:04
Podobnie w Lalibelliw Etiopii - zadaszenia nad kościołkami psują widok, niestety.

mamaMa
mamaMa - 2016-01-08 22:24
Bardzo, bardzo poruszylas swoja opowiescia moja wyobraznie - te ksztaltne tajemnice, ktorych juz pewnie nie odkryjemy...

BoRa
BoRa - 2016-01-10 17:18
Super, że znalazły się pieniądze na ochronę. Może w przyszłości zadbają tez o estetykę.

Eugene
Eugene - 2016-01-15 11:56
Miejsce niesamowite. Magiczne kamienie.

danach
danach - 2016-01-16 11:35
Tych megalitycznych światyń to oni mają kilka, fakt ,że namiot nie najlepeij wygląda ale zdjęcie z dala namiotu na błękicie nieba super !

Marianka

31.12.2021 - 01.01.2024