Geoblog.pl    marianka    Podróże    Samotna Malta    Przedmieścia królowej

Przedmieścia królowej

Malta
Malta, Victoria

Wyspa Gozo to mniejsza siostra Malty, głównej wyspy archipelagu. Mimo mikroskopijnych rozmiarów i małej populacji jest bardzo dumna ze swojej tożsamości i zawsze podkreśla odmienność od wyspy głównej.

Stolicą tej wysepki jest miasto Victoria, przez miejscowych zwane też Rabat.

Każdy kto chciałby je poznać, musi wiedzieć, że Victoria to...
* imienniczka drugiej najdłużej panującej królowej Wielkiej Brytanii (czyli królowej Wiktorii). Miasto prawa miejskie oraz angielską wersję nazwy otrzymało właśnie podczas diamentowego królewskiego jubileuszu;
* miasto dość brytyjskie - nie tylko królowa Wiktoria cieszy się tu powszechnym uwielbieniem, ale i król Jerzy V jest tu wielce popularny. Często możemy tu znaleźć bary, place czy miejsca nazwane na cześć tych monarchów;
* druga strona miasta jest wskroś arabska - tutejsza ludność, jak w wielu innych miejscach ignoruje nazewnictwo angielski i wciąż używa poprzedniej, arabskiej nazwy miasta Rabat, która oznacza przedmieścia (tj. dosłownie obszar poza murami fortecy);
* herb miasta, który łączy obie jego twarze: znajdziemy tu i królewski monogram VR (czyli Victoria Regina) jak i proste przedstawienie 3 okolicznych wzgórz.

Trzeba też pamiętać, że Victoria ma swój niepowtarzalny charakter, dzięki...
* ulicom z malowniczymi budynkami z charakterystycznymi, kolorowymi balkonami;
* starej części miasta z wąskimi chodnikami i wysokimi kamienicami, które sprawiają, że nawet w upalne dni na ulicy panuje przyjemny cień;
* wymyślnym i pięknym kołatkom u drzwi. Nie mogłam przestać ich fotografować!
* dumnej cytadeli na szczycie wzgórza, z którego widać całą wyspę (Gozo u naszych stóp!). Nic oczywiście dziwnego, że od zawsze ktoś próbował się tam urządzić - znajdziemy tu pozostałości po Rzymianach, arabskich umocnieniach i średniowiecznych Aragońskich murach. Jednak ostateczny kształt fortecy nadali w XVI w. Joannici, budując tutaj wspaniałą twierdzę (w odpowiedzi na ataki tureckich oddziałów);
* cytadela w Victorii robi do tej pory takie wrażenie, że została wpisana na listę UNESCO. Wbrew pozorom rabacka twierdza to nie tylko militaria - znajdziemy tu urocze knajpki i piękną katedrę;
* kompaktowemu (jak to na Malcie) rozmiarowi - całe miasto obejdziemy bardzo szybko;
* no i co najważniejsze, temu, że jest miastem kotów - chyba w tym kraju nie widziałam ich aż tylu!

zula - 2015-09-19 05:42
Jak miło gdy o poranku spaceruję po Victorii- pięknie tam!
Gratuluję "50" ...przed 30! :)
Zdjęcia bardzo ładne ,czuję się Twój fotograficzny spokój ...a koty są tego dowodem!

marianka - 2015-09-19 14:33
Zula kochana, na uroczej, malutkiej Malcie nie trudno o spokój ;)

mamaMa
mamaMa - 2015-09-19 23:33
Jak tematycznie - kocio-wiktoriansko!

BPE
BPE - 2015-09-20 10:02
przepiękne te wąskie uliczki , kamienne mury.....cudnie .....

BoRa
BoRa - 2015-09-20 11:34
podoba mi się taka konstrukcja wpisu. Krótko i na temat. Fajnie się czyta. a zdjęcia... czy już pisałam, że fantastyczne? :-)

danach
danach - 2015-09-22 20:08
Ale miło jeszcze raz przebiec z Tobą po Victorii, kotów tyle nie widziałam , a zdjęcia oddaja charakter wyspy , super !

Eugene
Eugene - 2015-09-23 12:54
Piękne to królewskie - kocie miasto

Marianka

31.12.2021 - 01.01.2024