Geoblog.pl    marianka    Podróże    Korona Gór Polski    Nr 8 - Turbacz (1310 m), Gorce

Nr 8 - Turbacz (1310 m), Gorce

Polska, Turbacz

Nie byliśmy tej zimy jeszcze w górach!
Zakopana po brzegi w remoncie mieszkania i przeprowadzce, pracy, wyjazdach i codziennej rutynie nawet nie spostrzegłam się, że tegoroczna zima prawie się kończy!
Szczęśliwie udało nam się na chwilę oderwać od malowania, odłożyć pędzle i wałki i wyskoczyć na pół dnia w pobliskie Gorce. Celem był ich najwyższy szczyt, jedna z najbardziej chyba schodzonych przez nas gór, Turbacz.

Wczesna pobudka, bo o 5, nikogo nie zniechęciła i chwilę po 7 byliśmy już w Koninkach, na początku niebieskiego szlaku. Było pięknie - słońce jeszcze nisko nad horyzontem zaczynało rozświetlać zaśnieżony szlak. Im wyżej się pięliśmy, początkowo dość stromą ścieżką, tym więcej śniegu nas otaczało, a słońce pokazywało coraz więcej swoich promieni. Rafał szybko nas opuścił, aby w ramach treningu na szczyt... wbiec!
Gdy doszliśmy do Polany Średnie, dzień był już w pełni i trzeba było mrużyć oczy patrząc na iskrzący śnieg (tak, że ledwo dojrzałam niespodziankowy, prawie-walentynkowy napis zostawiony dla mnie na śniegu przez męża!). Drzewa były przykryte czapami śniegu, białą płaszczyznę polany przecinały ślady biegówek, było cicho i słonecznie.
Tak bardzo wszyscy tęskniliśmy za takimi widokami!

Dziarski marsz szybko doprowadził nas do Czoła Turbacza, minęliśmy Szałasowy Ołtarz i doszliśmy do gwarnego Schroniska pod Turbaczem. Tutaj usiedliśmy na chwilę na ciepłe drugie śniadanie i gorącą herbatę. Z otwartymi buziami gapiliśmy się przez okno na doskonale widoczne potężne Tatry. Cudo!

Idąc ze schroniska czerwonym szlakiem10 minut później byliśmy już na szczycie. Turbacz nas nie zawiódł - ze szczytu roztaczały się cudowne widoki!
Droga w dół była szybka (i śliska;)). Wróciliśmy na niebieski szlak i tą samą drogą co wcześniej wróciliśmy do auta. Gdy o 14 byliśmy już w Krakowie, a cudne gorczańskie pejzaże były już wspomnieniem. Do następnego razu!

genek
genek - 2015-02-16 14:27
fajnie być zakochanym:)

mamaMa
mamaMa - 2015-02-16 15:26
Przeczytalam - Zakopane - i sie ucieszylam, ale opis i widoki przepieknie bialo-blekitne sa jeszcze lepszym rarytasem od stolicy polskich gor;-) Malowniczo i romantycznie, a werwe i zapal podziwiam. Gdzie ja bym teraz wstala o 5 rano?!
Pozdrawiam zapalencow i malzonkow!

Eugene
Eugene - 2015-02-16 15:32
5 rano to akurat dobra pora na łazikowanie po górach.
GratulujÄ™ kolejnego szczytu w KGP.

marianka - 2015-02-16 16:19
Bardzo fajnie;)

danach
danach - 2015-02-16 17:58
Super tak naładować akumulatory, widoki cudne :)

lorien
lorien - 2015-02-16 18:10
O rany, jak cudownie! Tak bardzo tęsknie za śniegiem, chyba tak bardzo jak za Gorcami!

BoRa
BoRa - 2015-02-16 20:18
Gratuluję! Sezon rozpoczęty. Pogoda wymarzona a zdjęcia cudne.

BPE
BPE - 2015-02-17 09:42
CUDOWNIE szczyt zaliczony w takim bajkowym świecie smakuje 100-krotnie lepiej !

zula - 2015-02-19 11:55
GratulujÄ™ kolejnej zdobyczy! :)
Zdjęcia wybitnie zimowe i piękne.

Marianka

31.12.2021 - 01.01.2024