Geoblog.pl    marianka    Podróże    Nuestra Andalucía    A po drodze...

A po drodze...

Hiszpania
Hiszpania, Guadix

... zatrzymaliśmy się na chwilę w Guadix.
Chwila błądzenia po słabo oświetlonych zaułkach miasta, cofanie i wreszcie dotarliśmy do tego, z czego Guadix w głównej mierze słynie - całej dzielnicy domów wydrążonych w skałach.
Podobno tutejsze jamy skalne zamieszkane są od czasów arabskich i trudno się temu dziwić. Jeszcze w Tunezji widzieliśmy tzw. 'Domy Troglodytów' i słuchaliśmy o tym jak wspaniale chronią w czasie upałów.
Pewnie, gdybyśmy nie zawitali tutaj taką późną porą, mielibyśmy szansę na odwiedzenie jednego z takich podziemnych domostw i przekonanie się, że standard ich wyposażenia nie odbiega od hiszpańskiej przeciętnej (mimo, że tradycyjnie Las Cuevas były zamieszkane przez biedotę). Albo zawitalibyśmy do jednego z dwóch tutejszych muzeów, prezentujących historię skalnego życia. A tak to pozostał nam jedynie spacer między wystającymi z ziemi bielonymi kominami, drewnianymi drzwiami i zaparkowanymi przed jaskiniami autami.
Niestety warunków na zdjęcia zbytnio nie było (wybaczcie więc to, co jest w galerii!), polecam więc samemu znaleźć zdjęcia jaskiń z Guadix, bo warto to zobaczyć.
A my wsiadamy w auto i jedziemy dalej. Kto wie gdzie;)?

genek
genek - 2014-12-09 18:05
na S :)

marianka - 2014-12-09 18:39
Jeśli myślisz o Sierra Nevada, to niestety nie, chociaż serce miałam złamane, że nie udało nam się podczas tamtej podróży tam wybrać!

zula - 2014-12-09 19:41
może na A...Almería?

marianka - 2014-12-09 21:54
Też nie;) W Almerii byliśmy na chwilę 2 lata temu przy okazji pobytu w Maroku i Algierii;)

GlobTrotuar - 2014-12-09 22:17
z Guadix do Alicante (bo stamtąd zapewne macie lot powrotny) to Murcia, Cartagena, Elche, no i samo Alicante... no albo 'sorprendeme' :)

GlobTrotuar - 2014-12-09 22:20
ewentualnie jeszcze Caravaca de la Cruz, no i może Baeza z tamą i drogą, gdzie 'nie działa grawitacja'...

marianka - 2014-12-09 22:23
Ha! Brawo! Powiem tylko, że jeden strzał trafiony (jak i miejsce skąd lot powrotny;)).

GlobTrotuar - 2014-12-09 22:27
ja z tych trzech wybrałbym Elche/Elx :) No i z tych okolic właśnie pozdrawiam :)

GlobTrotuar - 2014-12-09 22:28
Jednak żeby nie zjeżdżać z drogi za bardzo i nie płacić za autostradę - pewnie ominęłyście Cartagena i byłyście w Murcii :)

marianka - 2014-12-09 23:33
Brawo!
A ponieważ był to nasz ostatni przystanek podczas tej wyprawy, to niestety Murcji nie odwiedziłyśmy;)

Marianka

31.12.2021 - 01.01.2024