Geoblog.pl    marianka    Podróże    Nuestra Andalucía    Kadyks

Kadyks

Hiszpania
Hiszpania, Cádiz

Zawsze chciałam tu przyjechać.
Jakoś od zawsze mocno przemawiała do mnie legenda o najstarszym mieście Europy (a przynajmniej tej części), o jej zachodnim przyczółku, o starożytnym porcie na granicy dobrze znanego Morza i nieznanego Oceanu. Sama nazwa 'Kadyks' brzmiała dla mnie tajemniczo, wzniośle i drogocennie.

Takim wyczekanym spotkaniom towarzyszy zwykle duży lęk - a co jeśli ten wyśniony Kadyks okaże się być po prostu wielkim, głośnym i śmierdzącym miastem bez klimatu i połączenia ze swoją historią?

Chyba miałam szczęście - późno popołudniowy, wieczorny już właściwie Kadyks był czarujący.
Nie wiem czy gnana swoimi wyobrażeniami o tym mieście czy rzeczywistym zachwytem, przemierzałam samotnie kadyksowe uliczki i chłonęłam jego atmosferę. A dzięki pięknemu, złotemu światłu zdjęcia robiły się same. Białe ściany często sypiących się już domów, mury rozłożystej, barokowej Nowej Katedry, ozłocone maszty łódek i jachtów, muzyka w tle... Podobno to tu pierwszy raz w Hiszpanii wędrowni Cyganie zagrali melodie flamenco.
Nie mogłam zdecydować się czy zostać wśród wąskich uliczek czy też wyjść na jedną z długich nadmorskich promenad. A może zostać przy ruinach rzymskiego amfiteatru? Wejść na katedralną dzwonnicę Torre de Poniente? A może wspiąć się na najwyższą wieżę starego miasta Torre Tavira i spojrzeć przez obiektyw camera obscura?

Zdecydowałam się w końcu na spacer nad zachodni brzeg morza. Słońce właśnie zachodziło i nagle dominująca w krajobrazie biel stała się intensywnym złotem, a rybackie łódki stawały się czarnymi kształtami na horyzoncie. Było pięknie!

Ktoś kiedyś powiedział, że w Kadyksie trzeba mrużyć oczy.
Tłumaczył to specyficznym, odsłoniętym położeniem miasta, oblanym niemal z każdej strony wodą, ponad 300-stoma słonecznymi dniami w roku czy bielą architektury.
Może. Ja mrużyłam oczy z zachwytu.

Andaluzjo, zachwycasz!

stock
stock - 2014-11-16 11:49
Piękne miejsce, szczególnie urzekają zdjęcia wieczorne.

danach
danach - 2014-11-16 15:42
Bardzo dobrze,że wyszłaś na promenadę ,zdjęcia nad Oceanem cudne, pięknie wygląda jak lód !

BPE
BPE - 2014-11-16 15:48
oczarowana.......nie dziwię się ....

zula - 2014-11-16 17:43
...i pomyśleć ,że to było w listopadzie ubiegłego roku!
Marzy mi się abym o Kubie poczytała za dwa,trzy miesiące. :))

mamaMa
mamaMa - 2014-11-16 23:38
Podzielam opinie Marianki, ze nazwa Kadyks jest obiecujaca, a marzenia Zuli nie podzielam, gdyz o Kubie chcialabym poczytac ... juz;-)
Pieknie, uroczo i cieplo, cudnie sie czyta i oglada wieczorowa pora.

BoRa
BoRa - 2014-11-17 17:58
Wow, wow wow - po prostu zabrakło mi słów.

Eugene
Eugene - 2014-11-20 14:37
Zgodnie z ostatnim zdjęciem, można tam serce zostawić.
Przy okazji - na nowej drodze jak najwięcej cudownych podróż.
Eugeniusz

Marianka