Geoblog.pl    marianka    Podróże    W poszukiwaniu flamingów - Sardynia    Flamingi

Flamingi

Włochy
Włochy, Quartu Sant’Elena

Prawdziwym powodem naszej wizyty na Sardynii nie było senne Cagliari, słynne wybrzeże ani nawet smak włoskiego espresso.
Prawda jest taka, że oprócz tego, że mieliśmy co świętować w ten weekend, to naszym największym marzeniem było zobaczenie flamingów!

Te pocieszne różowe ptaszyska (chociaż gwoli ścisłości - różne gatunki przyjmują różne umaszczenia) brodzą powszechnie u południowych wybrzeży Europy w basenie morza Śródziemnego. Trzymają się płytkich wód, preferując laguny, bowiem ich długie nogi i specjalny dziób idealnie nadają się do odcedzania drobnego pokarmu z wody, która z kolei zapewnia zdrowy odstęp od drapieżników (i ludzi).
Nie wiem czy ze względu na swój urokliwy kolor czy to, że stojąc w wodzie grupkami tworzą bardzo malowniczy obraz, flamingi mocno wpisały się w (pop)kulturę. My także nie jesteśmy wolni od fascynacji tymi stworzeniami (swojego czasu malowałam je namiętnie na ścianach swojego pokoju!).

Najłatwiejszym sposobem zobaczenia flamingów podczas pobytu w Cagliari jest wybranie się do Parku Salin Molentargius na północny wschód od miasta. W tamtejszych słonych jeziorach spokojnie brodzą flamingi (rezerwat chroni oczywiście także i inne licznie występujące tam ptactwo). Teren jest spory, ale za niewielką opłatą można pożyczyć tam rowery i zrobić sobie przyjemną przejażdżkę po groblach i wśród trzcin.

Flamingi niestety trzymają się na dystans od ścieżek, nie mniej jednak nie da się ich pominąć (a już na pewno nie jak chodzi o zapach;)). Zdjęć niestety nie zrobiłam zbyt wiele, a to dlatego, że pierwszy raz tak mocno żałowałam, że nie mam żadnego lepszego obiektywu!

BPE
BPE - 2013-10-04 10:06
fajne ptaszyska....nie miałam okazji widzieć na wolności.......

marianka - 2013-10-04 10:23
Ja cały czas mam nadzieję na jakiś jeszcze trochę bliższy kontakt z nimi;)

stock
stock - 2013-10-04 14:13
Znam ten ból, też z powodu sprzętu nie mogłem zrobić dobrych zdjęć flamingom na Cyprze...

Mirka66
Mirka66 - 2013-10-04 20:42
Ja tez lubie flamingi.Nie udalo mi sie zobaczyc ich na wolnosci,jedynie w ZOO w Köln.

BoRa
BoRa - 2013-10-07 21:32
Co Wy z tymi flamingami?? Danach przeżywała teraz ty? U nas w Poznaniu ich pod dostatkiem, więc pewnie za bardzo nie rozumiem tej fascynacji.

Przyjedźcie do Poznania do Nowego Zoo, są , a w każdym razie ostatnio jeszcze były. Bardzo przyjazne i fotogeniczne. Zapraszam.

marianka - 2013-10-08 23:38
BoRa, jeśli tylko los mnie zaprowadzi w Twoje strony, to z pewnością skorzystam z rekomendacji!;)

zula - 2013-10-11 06:09
Życzę zobaczenia flamingów w warunkach wolności ptaków gdziekolwiek by to było...no i czas pomyśleć o obiektywie , który zadowoli!

mikasz
mikasz - 2013-10-11 19:04
My widzieliśmy flamingi na żywo w Hiszpanii, ale nie tym razem, tylko naście lat temu (http://mikasz.geoblog.pl/zdjecie/155512). To było chyba pierwsze nasze spotkanie z jakimś dziwolągiem w jego naturze.

tealover
tealover - 2013-10-11 19:05
ooo, zaraz przypominają mi się te filmy dokumentalne KRystyną Czubówną jako lektorką! :)

mamaMa
mamaMa - 2013-10-23 21:07
Ladny i wymowny cel - flamingi rozowe na nozkach! Tylko sobie do nich po prostu wyfrunac, chocby na Sardynie!

Marianka

31.12.2021 - 01.01.2024