Geoblog.pl    marianka    Podróże    W krainie Maurów - Maroko, Algieria, Tunezja i kawałek Andaluzji    Jak przeżyć w ekstremalnych warunkach cz.1 - Wielbłąd

Jak przeżyć w ekstremalnych warunkach cz.1 - Wielbłąd

Maroko
Maroko, Erg Chebbi

Jestem jako człek spragniony, który widzi w dali
Wodę, ale wzrok nie gasi pragnienia, co pali.
Księga tysiąca i jednej nocy

Niewiele jest stworzeń tak świetnie przystosowanych do życia w trudnych warunkach, jak dromader, zwany także wielbłądem jednogarbnym. Udomowiony ponad 1500 lat temu wciąż jest pustynnym numerem jeden!

Gdy pierwszy raz zobaczyliśmy je pasące się dziko wzdłuż szosy, a potem leżące leniwie na piasku czekające na turystów, nie podejrzewaliśmy jakież to niezwykłe zwierzę mamy przed sobą. Widzieliśmy tylko jedną z najbardziej leniwych istot na świecie, ze złością reagującą na sugestię, że miałaby ruszyć się z wygodnie zajmowanego miejsca.
Od razu też rzuciła nam się w oczy wielbłądzia przekora - gdy tylko kazano im wstać, stworzenia te zaczynały brawurową ucieczkę mimo skrępowanej jednej nogi!

A tymczasem...

Fakt nr 1:
Wielbłąd ma do 3 metrów długości i 2 metrów wysokości, a waży nawet 400 kg. To wiele razy więcej niż człowiek. Przy tym wszystkim do przeżycia na pustyni potrzebuje 0.3 litra wody na godzinę, podczas, gdy o wiele lżejszy człowiek wymaga 1 litra.
Wielbłąd zawdzięcza to temu, że nie musi zużywać dużych ilości wody na chłodzenie ciała poprzez pocenie się. Wielbłądy się nie pocą!

Fakt nr 2:
wielbłąd jest także twardzielem termicznym. Może zmieniać temperaturę swojego ciała od 34 do 41.7 stopni Celsjusza. Dostosowując ciepłotę ciała do warunków atmosferycznych zmniejsza amplitudę temperatur (wielbłąd - powietrze), dzięki czemu zmniejsza konieczność termoregulacji. Do tego, jego futro odbija promieniowanie podczerwone, a warstwa tłuszczu izoluje ciało zapobiegając przegrzaniu.

Fakt nr 3:
Charakterystyczny wielbłądzi garb to nie tylko termoizolator (dzięki zawieranemu tłuszczowi), ale także 'spiżarnia', której zapasy są wykorzystywane w przypadku braku pożywienia. Mało tego, wielbłąd może nawet WYTWARZAĆ wodę utleniając garbowy tłuszcz!

Fakt nr 4:
Długie w stosunku do wysokości ciała nogi wielbłąda oddalają jego korpus od nagrzanego piasku. Do tego jego 'łokcie' oraz klatka piersiowa posiadają specjalne grube 'poduszki', dzięki którym zwierzę może bezpiecznie siadać i kłaść się na piachu.

Fakt nr 5:
Mało kto umie tak dobrze poruszać się po piasku. Stopy wielbłąda rozszerzają się przy chodzeniu, dzięki czemu mają dużą powierzchnię styku i zwierzę się nie zapada w piach.

Fakt nr 6:
Oszczędność jest także główną cechą wielbłądziego układu wydalniczego. Jest on wyposażony w specyficzną budowę tzw. pętlę Henlego, która maksymalnie zagęszcza mocz, aby odcedzić zeń jak najwięcej wody. Także i wielbłądzie odchody są tak suche, że mogą służyć za opał bez suszenia. Berberowie nazywają je przy turystach 'camel choco'.

Fakt nr 7:
Wielbłądzie nozdrza wchłaniają większość pary wodnej z wydychanego powietrza. Mało tego, w czasie burzy piaskowej wielbłąd może zamykać nozdrza, tak aby nie dostały się tam ziarenka piasku.

Fakt nr 8:
Gęste i długie rzęsy chronią oczy przed piaskiem, a półprzeźroczyste powieki umożliwiają widzenie (oczywiście umiarkowane) nawet przy zamkniętych (z powodu burzy piaskowej) oczach!

Fakt nr 9:
wielbłąd może pić wodę zarówno słodką jak i słoną. Do tego potrafi wykorzystać wodę zawartą w zjadanych roślinach. Nie jest wybredny - może zjeść praktycznie każdą roślinę spotkaną na pustyni, nawet te kolczaste.

Fakt nr 10:
Wielbłądy są niesamowicie odporne na odwodnienie. Mogą przeżyć utraciwszy nawet 25% wody z organizmu. Dla porównania - człowiek, który stracił 10% wody umiera. Wielbłąd, gdy nie musi wysilać się zbytnio fizycznie, może wytrzymać bez wody nawet 10 miesięcy.

Fakt nr 11:
Jeśli nadarzy się taka okazja, spragniony wielbłąd ochoczo uzupełnia braki wody. Może wypić wtedy nieprawdopodobne ilości, nawet do 1/3 masy swojego ciała (100-130 l). Porównywalnie, człowiek musiałby wypić wtedy ok. 20 litrów wody!

Gdy więc spotkacie te smoki pustyni, przyjrzyjcie im się uważnie.
A najlepiej poczęstujcie daktylem - to ich ulubione przysmaki!

zula - 2012-06-29 07:54
Za wielbłąda jest zbyt niska cena także - na pustyni jest bezcenny !.
...i KOT w tak wspaniałym ujęciu :)

genek
genek - 2012-06-29 10:34
piekne. dzieki.

cokotzjadl
cokotzjadl - 2012-06-29 16:44
Są niesamowite! I pomyśleć, że za moją kobietę chcieli dać 50 sztuk!

mikasz
mikasz - 2012-07-01 15:37
Bez wątpienia to niesamowite zwierzę, ale jego pętla Henlego do zagęszczania moczu to nic nadzwyczajnego. Ma ją nerka każdego ssaka i nie tylko. Ludzka oczywiście też:)

BPE
BPE - 2012-07-01 21:09
my zakochaliśmy sie w wielbładach w Tunezji.....mają niesamowite futro i wogóle sympatyczne stworzonka :-)

BoRa
BoRa - 2012-07-02 22:35
Marianko, jak zawsze genialny opis.
Wielbłądy są piękne, też je bardzo lubię, zwłaszcza ich długie powabne rzęsy robią na mnie wrażenie.

marianka - 2012-07-03 10:28
@Mikasz, dziękuję serdecznie za uwagę i już się poprawiam! Chodzi o to, że specyficzna budowa wielbłądziego układu moczowego polega na tym, że owa pętla Henlego jest po prostu dużo dłuższa niż u innych ssaków;)

mirka66 - 2012-07-04 20:44
Piekne zwierzeta.Rzeczywiscie maja piekne oczy z dlugimi rzesami.:)))

mamaMa
mamaMa - 2012-08-08 17:06
Biedne kocię, gdzie mu do wielbładziego cuda przeżycia!

paniczewpodrozy
paniczewpodrozy - 2012-09-03 21:40
Prawdziwe kompendium wiedzy o wielbłądach :)

rugala
rugala - 2012-11-25 13:56
"Wielbłąd, gdy nie musi wysilać się zbytnio fizycznie, może wytrzymać bez wody nawet 10 miesięcy" - nie mogę w to uwierzyć... I kto tu jest królem zwierząt?

migot
migot - 2013-10-06 19:38
No bo gdyby człowiek, ze swoją pętlą Henlego, wypił 20l wody, to by umarł... mało kto zdaje sobie sprawę, że jest coś takiego jak dawka śmiertelna wody ;) Świetne zdjęcia, i bardzo pomocna relacja w planowaniu własnej podróży :))

Marianka

31.12.2021 - 01.01.2024