Geoblog.pl    marianka    Podróże    Dookoła Alp    CERN - wpis demaskatorski

CERN - wpis demaskatorski

Szwajcaria
Szwajcaria, Cern

Zanim na dobre porzucę krainę Alp, aby, być może, wrócić tu późną wiosną, został mi ostatni wpis. Demaskatorski!

Są miejsca, które wydają się być bardzo tajemnicze, osnute dobrze pilnowaną mgłą niewiedzy i ciekawości. Takim miejscem jest CERN. Nie wiadomo co się tam dzieje, a z pewnością coś strasznie ważnego, skoro zbudowano olbrzymi i koszmarnie drogi akcelerator, poszukują czarnych dziur i kręcono tam kawałek 'Kodu Leonarda da Vinci'. No i zatrudniają tam samych geniuszy, a łoży na to ogromne pieniądze większość państw świata.

Jak to zwykle bywa, jeśli się tam pojawi, prawda okazuje się być nieco inna, o wiele bardziej przyziemna, a z uduchowiona legenda gdzieś się ulatnia. Ale aby nie być posądzona o mitomanię, do współpracy zaprosiłam mojego ulubionego CERNowca;)

Część 1 - wywiad.

1. Jaki kolor kojarzy Ci się z CERNem?
Niebieski
2. Twoje ulubione miejsce w CERNie?
SM18
3. Twój ulubiony CERNowy zwyczaj?
Wspólne wyjścia z zespołem (na lunche, kolacje, w góry) + pożegnania osób
4. Co było największym pozytywnym zaskoczeniem pracy tutaj?
Swoboda researchu
5. Co było największym negatywnym zaskoczeniem pracy tutaj?
Wygląd zewnętrzny i stan budynków
6. Gdybyś mógł zrobić jakąś jedną rzecz w CERNie - absolutnie wszystko, to co by to było?
Umożliwiłbym spanie w czasie pracy - to znaczy zrobił pokoje, gdzie można spać po lunchu
7. Najbardziej nieprawdziwy stereotyp na temat CERNu - jest jakiś?
Nudnych naukowców. Mało gdzie są takie miejsca, gdzie ludzie mają tak żywe pasje i są tak aktywni jak tu
8. Jak opisał byś przeciętnego CERNowca?
Wyluzowany, ale zamyślony. Często chodzi na kawę, ale potem siedzi długo w pracy.
Ma mnóstwo pomysłów, chodzi ubrany nieformalnie.
9. Ile osób pracuje w CERNie i jak rozkładają się narodowości?
Ciężko to policzyć, ponieważ trzeba by pomyśleć co to znaczy "pracować w Cernie".
Większość ludzi jest tutaj na kontraktach z różnych instytucji.
Np. prowadzą badania dla swoich uczelni, a do cernu przyjeżdżają zrobić tylko kilka badań.
Licząc wszystkie osoby zarejestrowane - jest około 12 000 ludzi. Tych którzy są "na kontraktach cernowych" jest około 4 - 5 tys.
Najwięcej jest Włochów i Francuzów.
10. Kto trzyma władzę w CERNie?
Każdy eksperyment ma dużą autonomię jednak wszystkim rządzi jeden szef - Rolf Heuer
11. Kto jest Twoim CERNowym idolem? Dlaczego?
Nikt
12. Jakie było Twoje pierwsze wrażenie po przybyciu do CERNu?
Brzydkie budynki
13. Trzy rzeczy, których nauczyła Cię praca tam?
* jak ważne są relacje międzyludzkie w pracy
* nauczyłem się myślenia obiektowego w programowaniu
* jak różne są potrzeby ludzi w zależności od kultury (skąd pochodzą)
14. Jaki w przybliżeniu budżet ma CERN? Czy w Twojej ocenie Polska albo jakiś inny samodzielny kraj miałby szanse kiedyś mieć i prowadzić takie centrum?
Polska jest członkiem cernu i łoży na niego 3%.
Całkowity budżet to około 800 mil. euro rocznie.
15. Czy oprócz szumu medialnego rzeczywiście dało się coś tu osiągnąć? Na ile (w skali na 10) oceniasz przydatność naukową tej instytucji?
Nauka to rozwój.
Muszą istnieć taki istytucje jeśli oczekujemy postępu w dziedzinach technologii.

Część 2 - Ciekawostki (autorstwa Rafała, który jest też przewodnikiem po CERNie)

1. dlaczego LHC został wybudowany pod ziemią?
OBRAZEK
Główną przyczyną były względy finansowe. Znacznie taniej było wykopać tunel dla akceleratora LEP (ten sam tunel został odziedziczony przez LHC) niż dbanie o zagospodarowanie terenu "na powierzchni" (wykupywanie terenów, zgody architektów, wycinanie drzew, wyrównywanie podłoża, itp.). Dodatkową zaletą tunelu jest izolacja promieniowania, które jest produkowane przez LHC.

2. Ile kosztuje LHC?
OBRAZEK
Całkowity koszt budowy LHC wyniósł około 2.1 miliardów funtów, natomiast detektory około 600 mln funtów.

3. Po co w Cernie hoduje się owce?
OBRAZEK
Jedna z głównych teorii mówi, że owce są po to, żeby dowieść, że Cern nie produkuje promieniowania radioaktywnego. Skoro owca może przeżyć cały czas będąc na terenie Cernu to każdy człowiek też powinien!
Prawdy nikt nie zna, w każdym razie owce na pewno ułatwiają zadanie grupom odpowiedzialnym za koszenie trawy na terenie ośrodka naukowego.

4. Czy da się ukraść antymaterię?
OBRAZEK
Nie do końca w ten sposób w jaki zostało to pokazane w filmie Anioły i Demony, ale można sobie wyobrazić "przewożenie" antymaterii.
Przy obecnej technologii potrzebne są do tego ogromne magnesy. W tej chwili nie da się wytworzyć jednak antymaterii w takiej ilości, aby była ona widoczna gołym okiem.

5. Jak się ludzie poruszają po tunelu skoro ma aż 27 km?
Na rowerach!

Kiedyś do przewozu ludzi zbudowana była specjalna kolejka typu monorail.
Teraz ta kolejka służy jedynie do przewozu materiałów.
OBRAZEK

6. Ilu polaków pracuje w Cernie?
OBRAZEK
Pytanie jest o tyle źle postawione, że trzeba by było najpierw zapytać się co to znaczy "pracować w Cernie".
Cern to otwarta instytucja naukowa i przyjeżdża bardzo dużo ludzi z różnych uczelni i instytutów celem przeprowadzenia eksperymentów.
Wszystkich zarejestrowanych w ten sposób Polaków jest 364. Przebywających na stałe jest ich jednak niecałe 200 osób.

******
Zdjęcia autorstwa Kasi P., Rafała i mojego.

rav
rav - 2012-03-09 10:26
"1. Jaki kolor kojarzy Ci się z CERNem?"
i już wiadomo, że kobieta przeprowadzała wywiad :D

marianka - 2012-03-09 10:27
Bardzo śmieszne! Kolory są niezwykle ważne! Ja nawet słowa widzę kolorami, naprawdę;)

zula - 2012-03-13 21:23
Wpis bardzo interesujący . Z zaciekawieniem ogladam formę wpisu i dodanie obrazków - ciekawe jak technicznie zostało to wykonane...myślę , myślę i nie wiem !

marianka - 2012-03-13 22:04
Pani Zulo, zapewniam, że takie dodawanie obrazków jest bardzo proste - jeśli ma Pani ochotę, to chętnie pokażę jak to zrobić;)

BoRa
BoRa - 2012-03-26 23:12
Marianko, czy należysz do tych nielicznych co mają zdolność do synestezji?? Widzenie słów, cyfr kolorami -to bardzo ciekawe. Ostatnio pojawiło się kilka interesujących artykułów na ten temat.
aaa...
ja tu gadu gadu, a dzisiaj w rankingu geobloga pierwsze miejsce zajmuje Twój wpis!!!
Gratuluję!

marianka - 2012-03-26 23:21
Dziękuję bardzo;) Co do syntestezji, to chyba tak całkowicie to niestety nie (chociaż bardzo bym chciała!) - u mnie występuje to tylko w malutkim stopniu i tylko odnośnie liter i słów;)

BPE
BPE - 2012-06-01 22:24
świetny wpis :-))

mirka66 - 2012-06-02 07:53
No,no tak trzymac.:) Wpis rewelacyjny.

Marianka

31.12.2021 - 01.01.2024