Geoblog.pl    marianka    Podróże    Z wózkiem w Egipcie    Piramidalny quiz
2021

Piramidalny quiz

Egipt
Egipt, Gîza

Na koniec tej relacji zostawiłam wisienkę na egipskim torcie, najsłynniejszy symbol tego kraju - Piramidy!
Naszą wizytę w tym miejscu naprawdę można nazwać wisienką, bowiem jako efekt uboczny pandemii, piramidy zwiedzaliśmy kompletnie bez tłumów. Opierając się na relacjach znajomych wiem, że to był prawdziwy luksus!

O piramidach napisano już tyle i naprawdę każdy o nich sporo wie, że podaruję sobie szczegółową relację z tego miejsca. Za to proponuję Wam, drodzy czytelnicy, mały quiz w celu sprawdzenia swojej piramidalnej wiedzy. Dajcie znać w komentarzach jak Wam poszło (ja przed wizytą w Gizie na pewno maksa bym nie miała :))!
Prawidłowe odpowiedzi znajdziecie na dole wpisu.

1. Ile było piramid w Gizie?
a). 3
b). 9
c). 11

2. W jakim kolorze oryginalnie były piramidy?
a). Takie jak teraz, w kolorze pustyni
b). Białe
c). Różowawe

3. W jakiej miejscowości znajduje sie najstarsza piramida ludzkości?
a). W Memfis, w dawnej stolicy Starożytnego Egiptu
b). W Gizie
c). W niedalekiej od Gizy wiosce Sakkara

4. Kto nadał faraonowi Chufu nazwę Cheops?
a). Przybywający zwiedzać piramidy starożytni Grecy
b). Arabowie badający w średniowieczu piramidy
c). XIX-wieczni badacze, którzy mylnie odczytali hieroglify.

5. Który polski wieszcz wyskrobal swoje imię i nazwisko na piramidzie Cheopsa?
a). Adam Mickiewicz
b). Juliusz Słowacki
c). Zygmunt Krasiński

6. Co otaczało piramidy w starożytności?
a). Pustynia z każdej strony
b). Mnóstwo grobowców i mastab
c). Zabudowania Gizy

7. Skąd wziął się pomysł na grobowiec w kształcie piramidy?
a). Inspiracją były mastaby (grobowce w kształcie ściętego ostrosłupa) ustawione jedna, na drugiej
b). Inspiracją były szczyty niebosiężnych gór
c). Na ten pomysł wpadł faraon dla rozrywki przesypując piasek z kupki na kupkę.

8. Piramida schodkowa Neczericheta (Dżosera) ma 60 metrów. Z ilu składa się stopni?
a). 6
b). 10
c). 15

9. Koło piramidy schodowej znajduje się podziemna plątanina korytarzy Serapeum. Znajdują się tam niesamowite kamienne sarkofagi, ważące po 70 ton. Dla mumii jakich zwierząt zostały przygotowane?
a). Kotów
b). Lwów
c). Byków

10. W ile lat zbudowano piramidę Cheopsa?
a). 20
b). 45
c). 50

Egipt opuszczaliśmy z uczuciem niedosytu. Mimo stosunkowo długiego pobytu (ponad 2 tygodnie) byliśmy w nie tak dużej ilości miejsc. Nasza lista z cyklu „Odwiedzić koniecznie“ ciągle jest pełna nieodwiedzonych miejsc, więc zdecydowanie chcemy do Egiptu kiedyś wrócić.
Natomiast i tak uważam, że w naszych warunkach zrobiliśmy maksa - z różnych względów, nad którymi nie chcę się na geoblogu rozwodzić, podróżowanie z naszą starszą córką jest teraz bardzo trudne. Kilka podróży w tym roku musieliśmy już anulować. Ale nie zniechęcamy się, pracujemy nad poprawą sytuacji i liczę, że pod koniec roku jeszcze opiszę tu ciekawy kierunek podróży!

Odpowiedzi:
1. C - wiemy o 11 piramidach, chociaż do dzis przetrwało 9. 3 to te największe i najbardziej znane: Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa, a pozostałe 6 to znacznie mniejsze piramidy królowych.
2. B - piramidy oryginalnie były pokryte białym wapieniem z błyszczącym czubkiem z elektronu (naturalnego stopu złota i srebra). Całość przepięknie odbijała słońce i z dała była widoczna. Jak to musiało wyglądać! Biała pokrywa w dużej mierze została ściągnięta przez Arabów budujących Kair, ale jej resztka pozostała na szczycie piramidy Chefrena.
3. C - najstarsza piramida w dziejach ludzkości (o której wiemy) to schodkowa piramida faraona Dżosera (Neczericheta) wybudowana w Sakkarze w XXVII wieku p.n.e. (!!!). Dżoser wybrał Sakkarę ze względu na niedalekie położenie od swojej stolicy, Memfis.
4. A - oczywiście, że Grecy! Zresztą imiona Chefren i Mykerinos to też ich sprawka. Swoją drogą, piramidy już w starożytności były atrakcją turystyczną. W końcu był to jeden z ówczesnych cudów świata! I jedyny, który przetrwał do naszych czasów.
5. B - tym wandalem był Juliusz Słowacki :)
6. B - dookoła piramid rozciągała się gigantyczna nekropolia, która w większości nie dotrwała do naszych czasów. Leżeli tu urzędnicy i dostojnicy, którzy dostąpili zaszczytu bycia pochowanym w bliskości monarchy, a także znaleziono też groby robotników budujących piramidy.
7. A - na ten pomysł wpadł Imhotep, niezwykle mądry i utalentowany wezyr faraona Dżosera. Myśląc nad projektem wspaniałego i bezpiecznego grobowca dla swojego władcy, wpadł na pomysł ustawienia coraz to mniejszych mastab (dotychczasowo używanych grobowców), jedna na drugiej.
8. A - tylko 6! Za to są gigantyczne i lekko skośne. Podobnie jak piramidy w Gizie pierwotnie były pokryte białym wapieniem.
9. C - święte byki Apisy były czczone w Memfis.
10. A - są to oczywiście tylko szacunki, ale piramidę Cheopsa wybudowano prawdopodobnie w jedyne 20 lat! Przypomnę, że składa się ona z 2.3 miliona kamiennych bloków, z który każdy waży 2.5 tony. To daje 315 bloków do ustawienia dziennie! A pomysleć, że Sagradę Familię ciągle jeszcze budują :)

stock
stock - 2021-10-25 09:25
Niebanalny sposób opowiedzenia o piramidach!

Wyniku nie wyjawię, raczej niski (chociaż Słowackiego znałem!) ale na usprawiedliwienie dodam, że w Egipcie nie byłem ani się nie przygotowywałem ;-)

migot
migot - 2021-10-25 11:54
U mnie mocne 8/10, ale ostatnio sporo czytałam w temacie (choć wizja wyjazdu coraz bardziej się odsuwa w czasie) ;)

A będzie wpis o jedzeniu?:)

marianka - 2021-10-26 03:48
@migot: tym razem nie :)