Zachodnie Wybrzeże-> Najsłynniejsze szlaki w pobliżu:*
Paparoa Track (i Pike 29 Memorial Track), jeden z Great Walks
-> Sceny z Władcy Pierścieni kręcone w pobliżu:* pogoń Czarnych Jeźdźców za Arweną i Frodem (Tarras koło Wanaki)
* zapalenie latarni na Wzgórzach Sygnałowych Gondoru (góra Gunn, w pobliżu lodowca Franz Joseph)
* Edoras (Mt Potts Station/Mt Sunday)
Przystanek w
Wanace miał być przyjemnym, aktywnym relaksem po wychłodzeniu i przewianiu pod Górą Cooka. I taki był.
Bo Wanaka (dawniej zwana Pembroke) to kurort zarówno zimowy, jak i letni. Podobnie jak pobliskie Queenstown, doskonaÅ‚e poÅ‚ożenie w pobliżu parków narodowych (Mount Aspiring National Park), sÅ‚ynnych szlaków (Mt Royce Peak) i nad pocztówkowym jeziorem (o tej samej nazwie - Wanaka) sprawia, że Wanaka staÅ‚a siÄ™ mekkÄ… dla aktywnych turystów.Â
Ciekawostka - Wanaka jest jednym z nielicznych miejsc w NZ (czyli kraju o zdecydowanie oceanicznym klimacie), gdzie panuje klimat kontynentalny, z wyraźnymi czterema porami roku.
W Wanace zajęliśmy się odpoczynkiem i dosuszeniem sprzętu, ale nie zapomnieliśmy oczywiście o aktywnym wypoczynku :) Rafał w ramach treningu wbiegł na Mt Royce Peak, a ja z Różą (częściowo na plecach - niechęć naszego dziecka do aktywności jest naprawdę legendarna!) podążałyśmy za nim we własnym tempie. Szlak jest bardzo przyjemny, a widok ze szczytu Royce Peak (w raczej słynnego punktu widokowego) wynagradza wszelkie trudy wspinaczki! Swoją drogą, piękna panorama na jezioro Wanaka o nierównej, skalistej linii brzegowej jest legendarna i z pewnością kojarzycie ją ze wszelkich pocztówkowych przedstawień NZ.
W dalszą trasę ruszyliśmy równie legendarnym Zachodnim Wybrzeżem Wyspy Południowej.
Zachodnie Wybrzeże jest legendarne z co najmniej kilku powodów:
1. WilgoćNowozelandzki West Coast poprzez swoje położenie między Morzem Tasmana a Alpami Południowymi jest najbardziej wilgotnym miejscem w kraju. Wybrzeże porośnięte soczyście zielonym buszem, przez które wiedzie bardzo kręta droga. Do tego, aby przedostać się na Zachodnie Wybrzeże trzeba przejechać przez pasmo Alp Południowych jedną z niezwykle malowniczych przełęczy. My wybraliśmy przełęcz Haast.
2. LodowceNa Zachodnim Wybrzeżu znajdują się aż 2 spośród jedynie kilku lodowców na świecie, które są położone na tyle nisko (niżej niż 300 m n.p.m.), że kończą się na wysokości lasu deszczowego. Z nich dwóch (lodowiec
Fox i lodowiec
Franz Josef) zatrzymaliśmy się przy położonym dalej na północ lodowcu Franz Josef. Trasa z parkingu do punktu widokowego to ok. pół godziny zupełnie nie wymagającego ani specjalnie spektakularnego widokowo marszu. Punkt widokowy sam w sobie też nie robi jakiegoś niesamowitego wrażenia, z tego powodu, że... lodowca prawie nie widać!
Natomiast to co robi niesamowite wrażenie, to uwiecznione na zdjęciach tempo jego topnienia. Jeszcze w 2010 lodowiec stykał się z dnem doliny. Dziś, po 10ciu latach ledwo widać go w oddali (lodowce przyrastały do 2008 roku, teraz się cofają w zastraszającym tempie). Przerażające jest to, że umieszczone na tablicy informacyjnej przewidywania jak bardzo lodowiec się skurczy w 2100 roku (!!!) już dawno się zdezaktualizowały (zobaczcie sami na zdjęcia w galerii). Teraz więc, żeby w pełni doświadczyć lodowcowego krajobrazu najlepiej wlecieć na niego helikopterem (czyli udać się na turbo drogi tzw. heli hike).
3. Gorączka złotaZachodnie Wybrzeże to jeden z najsłabiej zaludnionych regionów NZ. Początkowo był przez Europejczyków był odwiedzany bardzo sporadycznie, zmieniło się to jednak diametralnie wraz z odkryciem złota w pobliżu rzeki Taramakau w 1864 roku. Nowe osady, miasteczka i kopalnie zaczęły wyrastać jak grzyby po deszczu. Przykładowo, założone zaraz na początku gorączki w 1864 r. miasteczko Hokitika było nawet przez pewien czas najludniejszą osadą NZ.
Gorączka złota, jak to gorączka, została szybko zbita, a Zachodnie Wybrzeże z powrotem wróciło do swojej spokojnej, wyludnionej egzystencji. Po poszukiwaczach złota zostało tylko wiele opuszczonych sztolni i liczne puste miasteczka
'ghost towns'.
Jednym z tych 'złotych' miast było Reefton. My zatrzymaliśmy się tam na nocleg, ale mieliśmy wrażenie, że to czas się tam zatrzymał w XIX wieku (
zobaczcie zresztÄ… sami), kiedy Reefton przeżywaÅ‚o swój krótki czas najwiÄ™kszej Å›wietnoÅ›ci. W 1888 roku Reefton jako pierwsze miasto w NZ i pierwsze na półkuli poÅ‚udniowej otrzymaÅ‚o prÄ…d! Ulice miasta zostaÅ‚y oÅ›wietlone komercyjnÄ… energiÄ… elektrycznÄ… wytwarzanÄ… przez elektrowniÄ™ Reefton. SwojÄ… drogÄ…, mimo gwaÅ‚townego wyludnienia okolic, elektrownia dziaÅ‚a do dziÅ› i jeszcze nie powiedziaÅ‚a ostatniego sÅ‚owa (w 2019 roku ruszyÅ‚y szeroko zakrojone prace modernizacyjne).Â
Ciekawostka - w 2024 planowane jest otwarcie w Reefton... nowej kopalni złota! Ale tym razem nie zapowiada się, żeby miasto miała ogarnąć gorączka - nowa kopalnia zatrudniać będzie ok. 100 osób.
4. JadeitZachodnie Wybrzeże jest również szeroko znane przez występujący tutaj
pounamu czyli po naszemu jadeit. Zbierany już przez Maorysów, dziś najłatwiej spotkać go w jednym z licznych sklepów jubilerskich. My akurat specjalnie nie szukaliśmy, licząc, że zgodnie z maoryskim wierzeniem, to nie ty znajdziesz jadeit, to on znajdzie ciebie :)
no cóż, w naszym przypadku legenda się nie sprawdziła :)