Geoblog.pl    marianka    Podróże    Kraina Górskich Orłów - Albania i Kosowo    Tu jest Serbia!
Zwiń mapę
2015
03
sty

Tu jest Serbia!

 
Kosowo
Kosowo, Gračanica
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 626 km
 
Gdy jest się w Gračanicy, to trudno uwierzyć, że stąd jest tak blisko do manifestującej swoją albańskość Prisztiny.
Tu jest Serbia!
Wszędzie wiszą serbskie flagi, napisy są pisane wyłącznie cyrylicą, a euro mało kto tu przyjmie, a jeśli już to po niekorzystnym dla petenta kursie.

Mieszkająca tu mniejszość serbska i cała miejscowość zresztą zdaje się być skupiona wokół Monastyru w Gračanicy, wpisanego na listę UNESCO. Ta przecudnej urody świątynia z XIV w. powstała jeszcze w czasach przedosmańskich, gdy Kosowo było sercem Serbii. Stanęła w miejscu wcześniejszego XII-wiecznego kościoła i jeszcze dawniejszej wczesnochrześcijańskiej bazyliki. Dla tutejszych Serbów ta zachowana ciągłość jest manifestacją chrześcijańskości i, co za tym idzie, serbskości tych ziem.

Z całych zabudowań monastyru zachowała się jedynie cerkiew Matki Boskiej, otoczona ogródkiem i murem. Emanuje z niej wiekowy spokój, potęgowany tamtego dnia przez śnieżną biel ogrodu. Cerkiew z zewnątrz jest piękna, ale dopiero jej wnętrze naprawdę robi wrażenie. Freski, którymi jest ozdobiona są oszałamiające, a w połączeniu z zapachem świec i mistyczną zadumą, tak charakterystyczną dla świątyń wschodniego chrześcijaństwa, robi bajkowe wrażenie jakby była nie z tej ziemi.
Nie z tamtej ziemi.


Informator
* w Kosowie obowiązująca waluta to euro (chociaż w serbskich enklawach używa się też dinara). Nigdy nie zostało to ustalone z UE, ale nikt nie kwapi się, żeby podważać ten status quo. Co ciekawe, w związku z tym, Kosowo nie wybija własnego euro, nie ma więc kosowskiej wersji awersu tych monet.
* w miejscowościach zamieszkanych głównie przez Serbów w użyciu jest raczej serbski dinar niż euro.
* wewnątrz świątyni nie wolno robić zdjęć.

Ceny
* bus z Prisztiny do Gjilan, z którego można wysiąść w Gračanicy: 0.5 €
 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (4)
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
Komentarze (3)
DODAJ KOMENTARZ
BPE
BPE - 2017-09-16 12:55
Serbia jest też w Bośni ....widać to na każdym kroku ..... nie rozumiem podziału tych granic - cos jest ewidentnie nie tak
 
marianka
marianka - 2017-09-16 18:10
To prawda. Z jednej strony ma się wrażenie, że granice zostały nieco sztucznie narzucone, a z drugiej jednak chyba nie dało się ich jakoś 'naturalnie' utworzyć ze względu na zbyt dużą mieszankę etniczną i olbrzymią ilość przesiedleń, wysiedleń i zasiedleń w historii tych ziem. Nie wiem czy jest tam jakieś dobre rozwiązanie.
 
iterpopuli
iterpopuli - 2017-09-23 08:34
Косово је Србија!
 
 
marianka
Marianka
zwiedziła 37.5% świata (75 państw)
Zasoby: 673 wpisy673 3883 komentarze3883 12828 zdjęć12828 25 plików multimedialnych25
 
Moje podróżewięcej
31.12.2021 - 01.01.2024
 
 
31.03.2016 - 26.07.2023