Geoblog.pl    marianka    Podróże    Samotna Malta    Solny port

Solny port

Malta
Malta, Marsalforn

A na północy wyspy Gozo znajduje się Marsalforn...
* jedno z tych totalnie niepozornych, acz malowniczych nadbrzeżnych miasteczek, jakich w podróży mijamy wiele;
* rybacka stolica kraju;
* jeszcze nie obudzony kurort wakacyjny, sprawiający wrażenie, jakby w swoim uśpieniu czekał tylko na pierwsze mocne promienie letniego słońca i przybywających wraz z nim wesołych plażowiczów;
* nadbrzeżne rybne magazyny;
* malownicze panwie solne - kwadratowe, kamienne, płytkie zbiorniki wodne, w których kiedyś odparowywano wodę morską, aby uzyskać bezcenną sól. Dziś ta regularna siatka jest wdzięcznym obiektem fotografii. Niedaleko od nich znajdziemy wykute w skale magazyny na odparowaną sól.
* miejsce ustanowienia imponującego rekordu Guinessa: maltański pływak Nicky Farrugia w 1987 roku przepłynął z Sycylii na Gozo, czyli ok 80 km! Pobił tym samym rekord świata, a zrobił to w 30 godzin i 17 minut!

Marsalforn dla mnie było też...
* pierwszym zetknięciem z cudnymi łódkami luzzu i pilnującymi ich oczami Ozyrysa;
* pierwsze lody w sezonie!
* cudne lawendowe klomby;
* popołudniowe promienie słońca osładzające długie czekanie na leniwe maltańskie autobusy.

BPE
BPE - 2015-11-11 16:00
faktycznie ....opustoszale miejsce......lubię takie ...

zula - 2015-11-11 19:11
kolorowo i bajkowo...śliczne zdjęcia !

BoRa
BoRa - 2015-11-11 21:21
Kolorowe łódeczki z okiem Ozyrysa bardzo fotogeniczne.
Wszystkie zdjęcia bardzo barwne, cieszą oczy w tę jesienną szarugę.

marianka - 2015-11-11 21:26
BoRa: prawda! Tak mi się miło wraca teraz do tej wiosennej Malty :)

danach
danach - 2015-11-11 22:52
Lodzie Luzzu mi znane ale z innej części Malty, miło popatrzeć na kolorową Maltę w jesienną szarugę :)

mamaMa
mamaMa - 2015-11-12 13:31
Kurorty po sezonie - wietrzna pustka otulona szumem morskiej fali i zabezpieczona krzykiem mew - lodki dodaja kolorytu i rozweselaja atmosfere:-)

Eugene
Eugene - 2015-11-16 15:04
Piękne kolorowe łodzie, które puszczają do nas oko.

Marianka

31.12.2021 - 01.01.2024