Geoblog.pl    marianka    Podróże    Nuestra Andalucía    Wstęp do Andaluzji

Wstęp do Andaluzji

Hiszpania
Hiszpania, Lorca

To miał być wyjazd dwóch świętujących sióstr.
Moja mała siostra właśnie skończyła studia, zaczynała staż, a za mną był pierwszy rok poważnej pracy i wiele decyzji do podjęcia. Świętować na szczęście było co!
Z kilku dni w Hiszpanii zrobił się dobry tydzień, z siostrzanej pary ekipa pięciu zróżnicowanych osób, a beztroski wypad obrósł w całkiem pokaźny plan zwiedzania.

W myślach o Hiszpanii zawsze gdzieś pojawiały nam się przed oczami piękne tancerki flamenco, ruchliwe wachlarze, rogate uparte byki, paella i niebanalny temperament. Gdzie indziej tego szukać jeśli nie w cudownej Andaluzji? Krainie spalonych słońcem białych pueblos, mauretańskiej architektury i śródziemnomorskiej kultury.

A więc po nocy spędzonej na lotnisku siedzieliśmy przy małej, mocnej kawie na głównym placu Lorci i cieszyliśmy się listopadowym słońcem. Trochę niesprawiedliwie potraktowaliśmy to miasto jako bramę do Andaluzji, właściwie przystanek jedynie w drodze na południe z Alicante.

A nowoczesna dziś Lorca ma się czym pochwalić. Stare miasto położone nieco wyżej niż jego nowa część, nie bez przyczyny zwane jest 'barokowym miastem'. I mimo, że pewnie w przewodnikach nie znajdziemy wiele informacji o pięknym domu Casa de los Guevara, zamku Castillo, starej bramie San Antonio czy intrygujących kamienicach, po prostu warto się przejść po tym niezwykle przyjemnym mieście. A jeszcze lepiej przyjechać tu w czasie wielkiego tygodnia i zasmakować tego, co naprawdę oznacza procesja religijna.

A gdy już nasycimy urokiem i bezpretensjonalnością Lorci, gdy odetchniemy południowym klimatem, koniecznie przejdźmy się pod Kolumnę Milenaria, która pochodzi z 10 w. p.n.e. Ta prastara rogatka wyznaczała odległość na słynnej trasie Via Heraclea, ciągnącej się przez rzymską Iberię z północy, przez Kartagenę do Kadyksu. I my ruszamy za nią w drogę.

Andaluzjo, wreszcie jesteśmy!

genek
genek - 2014-08-22 21:48
andaluzja = fiesta siempre. Drugiego tak luzackiego regionu w Europie nie ma

rugala
rugala - 2014-08-22 22:20
Ech Andalucía... Muszę tam wrócić.

zula - 2014-08-23 09:36
Czekam z niecierpliwoscią co było dalej!
Niebo cudne...a zamyślony kot to "włoski słodziak" ;)

BoRa
BoRa - 2014-08-23 23:36
Dwie podróżująco-świetujące siostry w urokliwej Hiszpani, to musiała być fantastyczna podróż.
Czekam na ciąg dalszy.
i proszę przyspiesz pisanie, bo już mamy sierpień 2014.

Eugene
Eugene - 2014-08-24 18:41
Ciekawie się zapowiada to siostrzano hiszpańskie zwiedzanie.

marianka - 2014-08-24 18:43
BoRa, wiem, strasznie mi źle, że relacje idą mi tak wolno. Ale przyznam się szczerze, że ze ślubem i kupnem mieszkania na głowie i organizacją paru innych akcji, po prostu nie mam żywnie czasu na pisanie tak często jakbym chciała...

danach
danach - 2014-08-24 21:32
och Hiszpania, to co,że z ubiegłego roku ale piękna jak zwykle , zdjęcia super, trzeba tam wrócić , a ja mam zaległy wpis z 2008 i chyba go jesienią uzupełnię :)

paniczewpodrozy
paniczewpodrozy - 2014-08-25 20:48
Na to, co dobre, warto poczekać :)

BPE
BPE - 2014-08-27 10:28
ale pięknie....kolorowo i to niebo - bajka :-))

mamaMa
mamaMa - 2014-09-14 12:20
Lorca błękitna, architektura piękna, wrzesień ślubny już jest, a Ty i tak w tym życia zawirowaniu znajdujesz czas na zachwycające opisami słowa. Powodzenia!

Marianka

31.12.2021 - 01.01.2024