Geoblog.pl    marianka    Podróże    W krainie Maurów - Maroko, Algieria, Tunezja i kawałek Andaluzji    W Atlasie Średnim

W Atlasie Średnim

Maroko
Maroko, Azrou

Małpy skaczą niedościgle,
Małpy robią małpie figle,
Niech pan spojrzy na pawiana:
Co za małpa, proszę pana!
Jan Brzechwa

Jeśli ma się dość pechowego miasta, nie ma lepszego lekarstwa niż wyjazd w góry.
Trzymając się tej recepty, uciekliśmy z dającego się nam we znaki Fezu w pobliski Atlas Średni. I mimo, że nie znaleźliśmy tu typowych wysokogórskich krajobrazów, wapienne płaskowyże porośnięte lasami cedrowymi dały nam dawkę górskiej energii, której potrzebowaliśmy.

A jeśli będziecie w tych okolicach albo zahaczycie o Azrou (gdzie daję słowo - wszystko jest wyjątkowo jak na Maroko przyjazne, czyste i spokojne!), to koniecznie pojedźcie pod stary i słynny, choć uschnięty już cedr Gouraud. Podobno ma nawet 300 lat, a jego sylwetka z potężnymi konarami robi spore wrażenie.

Nie da się tu dojechać publicznymi środkami lokomocji, a taksówkarze zdzierają niemożliwe, więc trzeba zdać się na własną pomysłowość. My postawiliśmy na autostop. Poszczęściło nam się wyjątkowo, bo w jedną stronę z Brytyjczykami, a w drugą z Turkiem, udało nam się szybko pokonać 15 kilometrów dzielące stary cedr od Azrou. A tam?

Właściwie - czego tam nie było!
I nie chodzi mi o liczne kramiki z pamiątkami, turystów, wycieczki szkolne i konie, które można wynająć na górską przejażdżkę.

Chodzi mi o coś zupełnie innego - o iskanie, skakanie po gałęziach, pogawędki na skraju autobusu, wyrywanie chleba, uczty orzeszkowe, kpiny z turystów, wyrywanie obierków ogórka, zwisy z drzewa, demolowanie prowizorycznych minibudek, akrobacje na dachach sklepików, darzenie respektem sklepikarzy i koni, pozowanie, wariowanie,
a na koniec, gdy brzuch już pełny, obrzucanie obojętnym spojrzeniem dwunogich krewniaków - leśnych intruzów i spokojna wędrówka w cedrowy gąszcz!

Zobaczcie zresztą sami na zdjęciach - marokańskie makaki to królowie tych terenów!

Ceny:
* bilet autobusowy z Fezu do Azrou z bagażem - 25 dh.
* jazda taksówką (z taksometrem!!!) przez ok. 10 minut - 5 dh.
* nocleg w schronisku młodzieżowym w Azrou (tylko zimna woda) - 30 dh.
* pół godziny w kafejce internetowej - 3 dh.
* ciastko czekoladowe - 4 dh.

zula - 2012-07-22 09:11
Pan Brzechwa , relacja dnia i zdjęcia tworzą fantastyczny wpis ! Uchwycony "gest dłoni" - ho..ho..!
Marianko może wiesz coś o : cokotzjadł.geoblog. pl ...bo został w Rissani ?? :)

marianka - 2012-07-22 09:19
Wiem, wiem aż za dobrze - kot obżartuch po prostu się obija! Ale obiecuję go zmobilizować;)

BoRa
BoRa - 2012-07-22 16:27
Małpki - sympatyczne figlarki.
Podała CI rękę na powitanie?

marianka - 2012-07-22 16:47
Niestety te stworzenia nie są aż tak bezinteresowne;) Wyciągają łapy tylko po smakołyki.

mirka66 - 2012-07-31 08:45
Malpy sa niesamowite.Fajne zdjecia.

mkb58
mkb58 - 2012-08-05 15:57
piękne zdjęcia, dlaczego tak dużo stojących?

marianka - 2012-08-06 10:43
Hm, łatwiej było o kadr;) Źle się je ogląda?

mamaMa
mamaMa - 2012-11-17 15:05
A co robi Turek w Maroko?
Małpia mowa ciała zdradza wszystko!

Marianka

31.12.2021 - 01.01.2024