Geoblog.pl    marianka    Podróże    Złota jesień w Korei Południowej    Subtropiki i Jeju
2022

Subtropiki i Jeju

Korea Południowa
Korea Południowa, Jeju

Nie ukrywam, że z naszej strony głównym powodem przyjazdu na Jeju była chęć zdobycia najwyższej góry Korei Południowej, Halla-san
(tu znajdziecie opis i szczegóły). Ale niech ci, co mniej lubią łażenie po górach nie myślą, żeby ominąć Jeju (vel spolszczając Czedżu) - ta wyspa ma naprawdę wiele do zaoferowania!

Czedżu jest jednym z 7 Nowych Cudów Świata Przyrody, co jest nie lada wyróżnieniem (w finale Jeju pokonała m.in. nasze Mazury), a wygraną dzieli z takimi turystycznymi hitami jak zatoka Ha Long w Wietnamie czy Wodospady Iguazu (chociaż jestem wielce zdziwiona, że na listę nie trafiły Wyspy Galapagos, dla mnie przyrodniczy nr 1!).

Wygraną zawdzięcza bogatej przyrodzie - rozlicznym, malowniczym powulkanicznym wzgórzom, wodospadom (najsłynniejszy to chyba potrójnie kaskadowy wodospad Cheonjeyeon czyli Staw Cesarza Niebios) i urwistym klifom, plażom, tunelom lawowym (które wraz ze szczytem Halla zostały wpisane na listę Unesco) i innym lawowym formacjom skalnym (jest tu np. klif Jusangjeolli bardzo przypominający irlandzką Groblę Olbrzyma). Albo cudom takim jak zielony, wulkaniczny stożek Seongsan Ilchul-bong wystający prosto z morza.
Wszystko to skąpane jest w łagodnym subtropikalnym klimacie. Rośnie tu mnóstwo rododendronów, cynamonowców i cytrusów. Nie bez przyczyny Czedżu zwana jest Hawajami Korei i jest hitem jako kierunek koreańskich podróży poślubnych.

Kulturowo też jest to ciekawe miejsce - od wieków nieco odizolowana od reszty Korei, wykształciła swoją własną kulturę, dialekt i zwyczaje. Na czele z niesamowitymi haenyeo czyli kobietami-nurkami, które bez masek tlenowych (ponoć potrafią wstrzymać oddech na 2 minuty) poławiają z morza perły, ostrygi i inne owoce morza. Ten zawód (trudny, wyniszczający organizm i uważany przez konserwatywną społeczność za nie do końca odpowiednie) wymiera - średnia wieku poławiaczek to teraz 75 lat!

My jedynie liznęliśmy bogactwa Czedżu (trochę przez postawienie na ultra powolny tutaj transport publiczny, trochę przez zmęczenie dzieci, które potrzebowały luźniejszego czasu) - ostatecznie wybraliśmy się jedynie do największej na świecie jaskini lawowej Manjanggul. Jaskinia ta ma 7.4 km, ale zwiedzać można jedynie jej niewielki fragment, ok. 1 km. Trasa jest bardzo prosta, szeroka i wcale nie jest ślisko. Idąc podziemiami natrafimy na różne formalne skalne, m.in. największą na świecie kolumnę lawy. Wycieczka bardzo przyjemna, wrażenie robi fakt, że całość powstała z lawy, ale szczerze mówiąc nie była to najpiękniejsza jaskinia jaką udało nam się zobaczyć.

Za to pobyt na Jeju pozwolił nam pobić niezły rekord - 5-cioletnia Róża lecąc tam z Seulu zaliczyła swój setny lot samolotem!
A sama trasa lotnicza Seul Gimpo-Jeju też należy do rekordowych - to najbardziej popularna trasa lotnicza świata. W zeszłym roku obsługiwano na tej trasie 224 loty… dziennie (do tego często dużymi samolotami)! Drugie miejsce zresztą też należy do Korei, to połączenie Seul Gimpo - Busan.

migot
migot - 2023-06-02 23:55
Też dobre... No Korea podskakuje na liście destynacji o kilka oczek u mnie, dzięki tym Twoim wpisom :)

Marianka
Marianka - 2023-06-03 19:45
Polecam ;)

Danach
Danach - 2023-06-11 12:42
Pierwsze zdjęcie , te schody jak w Kopalni Soli w Wieliczce :)

tealover
tealover - 2023-07-05 10:46
nie pisałaś przypadkiem, że w czerwcu pojawi się dużo nowych wpisów? :P

marianka - 2023-07-14 12:12
Eh, taki był plan, ale zamiast wpisów jest rodeo :)

milanello80
milanello80 - 2023-08-11 11:06
Miałem być, ale nie dysponowałem już czasem...

Zazdroszczę tych 3 tygodni w Korei, mimo że jakoś specjalnie nigdy mnie nie przekonywała i w sumie dalej nie przekonywuje..Z takich 3 tygodni pewnie 2 przełożyłbym na Japonię :)
Na Jeju jeszcze przyjadę...

Marianka

31.12.2021 - 01.01.2024