Geoblog.pl    marianka    Podróże    Zrozumieć Kubę    Turystyczne serce i cygara

Turystyczne serce i cygara

Kuba
Kuba, Trinidad

- Pakuj się szybciej! Bo nie zdążymy! Pospiesz się! - właśnie tak nerwowo poganiałam R., by gdy tylko zamkniemy plecaki i uregulujemy wszelkie należności noclegowe, pobiec na dworzec autobusowy i w ostatniej chwili kupić bilety i odjechać z tego miasta.

Właśnie w ten sposób opuszczaliśmy Trynidad - dla większości przybyszów najpiękniejsze miasto Kuby. Dla nas, chyba najbardziej męczące i uosabiające w sobie wszystko to, co nas w Kubie drażniło i zniechęcało. Miasto, które opuszczaliśmy z radością i pośpiechem tych, którzy boją się przegapić ostatni środek transportu danego dnia.
A gdy Trynidad był już za nami, wracałam powoli wspomnieniami do pobytu w tym mieście...

Przyznam szczerze, że początek był zachęcający - był wczesny poranek, szybko znaleźliśmy tanią kwaterę, a ulice miasta były pustawe i nieobudzone. Trynidad wyglądał zachęcająco, rzeczywiście tak, jak obiecywały wszystkie przewodniki - jak kolonialna perła, miasto, w którym czas przestał biec w XIX w., jak sielska osada z kolorowymi domami przy brukowanych uliczkach. Po których od czasu do czasu przejechał macho na koniu.
Wszystko pasowało!

Chodziliśmy dość zachwyceni Trynidadem całe przedpołudnie. Wylądowaliśmy na przedmieściach miasta, oglądaliśmy charakterystyczne klatki z kanarkami przy wejściach do domów, przeszliśmy się po centralnym Plaza Mayor i po małym targu.
Im bliżej było południa, tym robiło się jakoś mniej przyjemnie - na ulice zaczęły wychodzić tłumy turystów, aby stopniowo zająć całe miasto, a w ślad za nimi pojawili się liczni naganiacze i mało naturalni muzycy. Atmosfera miasta zupełnie się zmieniła, znikł bezpretensjonalny luz, zapomniany urok i spokój, a zastąpiła go sztuczność i nachalność. To nie ten sam Trynidad.

Mieliśmy na szczęście plan B.
Wypożyczenie rowerów w Trynidadzie nie było żadnym problemem, i mimo, że te ledwo jechały, wybraliśmy się na wykapkę. Bylo idealnie - drogi prawie puste, delikatny wiaterek, przyjemne widoki i obiecujący cel: Playa Ancon, podobno jedna z najładniejszych na południu wyspy.
Gdyby tylko nie to, że zorientowałam się wtedy, że... zapomniałam z domu wziąć kostiumu kąpielowego!

Wieczór w Trynidadzie jest ciepły i gwarny, spędzany przy tanim alkoholu gdzieś w centrum miasta. Stoliki są wypełnione spragnionymi rozrywki turystami, kelnerzy przynoszą drinka z rumem za drinkiem, ktoś pali cygaro, a tle leci nieśmiertelna Guantanamera. Jest tak kubańsko, że aż trudno się zorientować, że tylko prawdziwej Kuby tu brak.

Nie chcę tak strasznie psioczyć na Trynidad, znaleźliśmy bowiem tam jedno miejsce, które na sam koniec pobytu podniosło trochę nasze morale. Mowa o małej fabryczce cygar, o której dowiedzieliśmy się całkiem przypadkiem (nie ma o niej wzmianki w przewodnikach). Leży na obrzeżu miasta w dość niepozornym miejscu. Wejścia pilnuje przedsiębiorcza dozorczyni (albo kierowniczka produkcji, trudno powiedzieć;)), której trzeba zapłacić za wejście na halę produkcyjną. Nie wiem kto był tam większą atrakcją - czy rzędy ławek, w których ludzie pracowicie zwijali cygara czy też dwójka bladych przybyszów nieśmiało przechadzająca się między nimi. Ze wszystkich stron śledziły nas wesołe, ciekawskie spojrzenia i ciche nawoływania. Każdy próbował wcisnąć nam pod blatem garść cygar w zamian za wymarzone dolary, ktoś chciał nauczyć nas je skręcać, a reszta pękała ze śmiechu, gdy rzeczywiście spróbowaliśmy wyprodukować własne skręty. Było wesoło i przyjaźnie. Czuć było obustronne zainteresowanie i życzliwość. Tak bardzo było nam takich prostych doznań brak!
Przyznam, że z tego miejsca rzeczywiście wyszliśmy z wybornymi humorami (i prawie 50-cioma cygarami w torebce!).

danach
danach - 2015-04-25 22:07
Gdyby nie opis , nie poznałabym ,że Wam się klimat miasta Tynidad nie podobał :)

marianka - 2015-04-25 22:11
Ha, trzeba przyznać, że pod tym względem Kuba jest absolutnie cudowna - niezwykle fotogeniczna i kolorowa! Cieszę się więc, że zdjęcia się dobrą przeciwwagą do tego co mam do powiedzenia;)

zula - 2015-04-26 15:04
Bywa tak ,że oczekiwane trochę rozczarowuje...
Zdjęcia Twoje jednak zachęcają do marzeń o Kubie-ale to już w kolejnej odsłonie życia! :)
50 cygar na plus i ...dolarów na minus- dwie radości polsko-kubańskie!

BPE
BPE - 2015-04-26 17:53
plaża przepiękna, a reszta ....cóż - na Twoich zdjęciach pięknie i kolorowo.......

Eugene
Eugene - 2015-04-27 14:08
A była próba cygar które sami zwijaliście?

marianka - 2015-04-27 14:25
Haha, niestety nie nadawały się do użytku;) Obiecuję wrzucić filmik z tego na sam koniec relacji;)

mamaMa
mamaMa - 2015-05-01 16:39
Och, jakie zdjecia!
Czegos tutaj nie rozumiem...przedpoludniowy Trynidad opisujesz z zachwytem (tak mi sie przynajmniej wydaje), a to, ze pozniej zapelnia sie turystami i z nich korzystajacymi tubylcami, to chyba nie jego wina...

marianka - 2015-05-01 23:20
Hm, to prawda. Po prostu poranny Trynidad rzeczywiście był przyjemny, ale to chyba dlatego, że był cichy, spokojny i jakiś w tym naturalny. W sumie naprawdę mam wrażenie, że po południu miasto się totalnie zmieniło. Tak jakby stało się innym miastem...

Marianka

31.12.2021 - 01.01.2024