Geoblog.pl    marianka    Podróże    Londyńskie rekreacje    Odpoczynek nr 6: Przy angielskim stole

Odpoczynek nr 6: Przy angielskim stole

Wielka Brytania
Wielka Brytania, London

Zastanawialiśmy się jak w jednym zdaniu określić angielskie menu.
Chyba najlepiej pasuje 'tak ciężkie, że po posiłku da się tylko iść spać'.

To zdanie zresztą doskonale obrazuje nasz stan, gdy po angielskim śniadaniu chcieliśmy ruszyć do miasta.
Nie było o tym mowy!
A jeszcze godzinę wcześniej lekko głodni i pełni nadziei chodziliśmy po pobliskich knajpach i szukaliśmy miejsca, aby zjeść prawdziwe angielskie śniadanie.
Gdy postawiono wreszcie przed nami wielkie talerze, zrozumieliśmy czemu mówi się o nim 'najmniej zdrowe śniadanie świata'.
Przed nami leżało jajko sadzone, wielkie plastry boczku, kiełbaska (która miała smak... papieru - nic nie umywa się do naszych polskich mięs!), fasolka w sosie pomidorowym i pudding z kaszanki (black pudding). Wszystko to należało zagryźć chrupiącymi tostami i popić kawą, herbatą z mlekiem albo sokiem pomarańczowym.

Po takim śniadaniu rzeczywiście nie byliśmy w stanie nic zjeść do wieczora,
ale gdy tylko zgłodnieliśmy, postanowiliśmy spróbować innego typowo angielskiego specjału,
reklamowanego przez dosłownie wszystkie knajpki - 'fish & chips' czyli ryby z frytkami podawanej w towarzystwie puree z groszku.
Muszę przyznać, że porcja była solidna i ponownie nie byliśmy w stanie ruszyć się z miejsca.

Dla osób, które za rybami i owocami morza nie przepadają, lepszą alternatywą byłaby zapewne również typowo brytyjska jagnięcina w sosie miętowym, shepard's pie (czyli mięsno-warzywna zapiekanka) albo beefburger czyli burger z wołowiną.
Nie dość, że są to potrawy, których spróbować można wszędzie, to jeszcze nie są jedynie turystycznymi haczykami i naprawdę często goszczą w kuchni prawdziwych anglików.

Po południu, nie mogąc już nic więcej przełknąć, jedyne na co moglibyśmy się skusić to herbatka o piątej po południu czyli 'five o'clock'. Gdybyśmy byli nieco bardziej głodni pewnie chrupalibyśmy do niej herbatniki, scones albo nawet zjedli sandwicha.
Ale z pewnością nie dziś;)

A co ze słodyczami?
Nie ukrywam, że próbowanie lokalnych słodkości to jeden z naszych ulubionych wycieczkowych zwyczajów.
Angielskie słodycze może nie są bardzo różnorodne, ale z pewnością nie rozczarowują. Któż zresztą nie miałby ochoty na puszystego muffina, ciasto marchewkowe czy szarlotkę (apple pie) albo crumble (czyli owoce zapiekane pod kruszonką).
Nie można też nie wspomnieć o typowo brytyjskich puddingach. Występują zarówno w wersji wytrawnej (black/white albo yorkshire pudding) jak i słodkiej - christmas pudding ze znaczącym dodatkiem brandy albo pudding... chlebowy z rodzynkami.

Dzień można było zakończyć szklaneczką whisky (lub w wersji irlandzkiej whiskey;)) i kawałkiem sera cheddar. Whisky zastąpić można też piwem 'ale' w jednym z przytulnym pubów.

Kuchnia angielska, co by nie mówić, wyrafinowana ani zdrowa nie jest. Często nawet jej potrawy bywają wręcz trudne do zjedzenia (podobno prawdziwym testem dla nieangielskiego podniebienia jest 'welsh rarebit').
Ale czy nie jest miło wracać do domu po relaksującym weekendzie z przyjemnie pełnym brzuchem?
Do zobaczenia Londynie!

rav
rav - 2012-04-15 18:11
zawsze zastanawiam się, czemu Brytyjczycy tak gotują, może to w ramach usilnego odróżniania się od Francuzów.... :-)

mirka66 - 2012-04-15 20:28
Mam znajomych,ktorzy mieszkaja w Londynie ponad 20 lat.Oni do tej pory nie przywykli do kuchni angielskiej.:)

mamaMa
mamaMa - 2012-04-16 09:04
A jest w tej kuchni coś smacznie wegetariańskiego?

BPE
BPE - 2012-04-16 09:35
coś by się tam znalazło...rodzina u której mieszkałam jadała całkie dobrze i zdrowo, mnóstwo warzyw, owoców było na stole.....ja nie mogłabym zyć jednak w kraju w którym nie ma naszego najlepszego na świecie białego sera !

marianka - 2012-04-16 09:37
Nie jestem znawcą, ale wśród dań nie widziałam zbyt wielu wegetariańskich. Ale myślę, tak jak Blanka pisała, że przeciętny Anglik na pewno je więcej zieleniny. No a co do sera - zgadzam się w stu procentach!;)

zula - 2012-04-16 17:58
Z całego angielskiego zestawu dań najbardziej odpowiada mi deser i popołudniowa herbata . Dlaczego? - no bo jak jeść na śniadanie obiad a w obiad mówić ,że to lunch a na kolację jeść obiad .
Wszystko takie "lewostronne" :)

BoRa
BoRa - 2012-04-16 18:25
Białego serka w wersji na słodko (np waniliowy) lub w wersji neutralnej (nadającej się do posłodzenia) nie spotkałam nigdzie poza Polską. Za granicą serek biały występuje tylko w wersji na słono.
Czy ktoś ma inne obserwacje?

Marianka

31.12.2021 - 01.01.2024